• BITCOIN/TL
  464019,485
  % -4,10
 • ETHEREUM/TL
  31226
  % -6,11
 • RIPPLE/TL
  6.6
  % -5,12
 • BITCOIN CASH/TL
  3087.31,492
  % -5,97
 • LITECOIN/TL
  1082.24
  % -6,30
 • COSMOS HUB/TL
  164.93
  % -10,01
 • CARDANO/TL
  8.37
  % -9,29
 • TETHER/TL
  15.99
  % 0,63

Algorand nedir ve ALGO coinin geleceği nasıl?

Algorand nedir?

Algorand’i açık kaynaklı, özel izin gerektirmeyen, herkesin kullanımına açık, ölçeklendirilebilir ve güvenli bir Pure Proof of Stake (PPoS) blockchain olarak tanımlayabiliriz. Algorand Vakfı’nın ağın geliştirilmesi için geliştiricilere ciddi yardım sağladığı biliniyor. Algorand’in en büyük amacı, PPoS konsensüs mekanizması ile güvenliği ve performansı sağlarken, herkesin ağa katılabileceği bir ekosistem oluşturmak. Algorand, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in “Blockchain sistemleri şu üçünden en fazla ikisine sahip olabilir; merkeziyetsizlik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik.” dediği bu üçlünün tamamına sahip olmak istiyor.

Algorand Inc.  kriptografi uzmanı ve MIT profesörü Silvio Micali tarafından kurulan bir teknoloji şirketi. Algorand coin açık kaynaklı, özel izin gerektirmeyen, herkesin kullanımına açık Pure Proof of Stake (PPoS) blockchain olarak ifade edebiliriz. Algorand coin blockchain platformu geliştiricileri arasında kim yok ki? Alanında otorite olan, araştırmacılar, matematikçiler, kriptografi uzmanlarından oluşan geliştirici bir ekip var.

Algorand nasıl çalışıyor?

Algorand’ın birçok kripto para projesinden farkı “pure proof of stake” (PPoS) mekanizmasını kullanması. Bu, Bitcoin’in kullandığı “proof of work” (PoW) blockchain işleyişinden farklı. PoW blockchainler karmaşık matematiksel problemleri çözmek, yeni blok üretmek ve işlemleri onaylamak için yüksek güçlü bilgisayarlar kullanıyor. Sonuçta ise BTC madenciliği çok fazla enerji kullanıyor.

Her ne kadar bu yöntem kriptografik olarak güvenli olsa da çok fazla enerji kullanması bir sorun. Sonuçta alternatif konsensüs mekanizmalarına yönelme var. Bundan dolayı, “proof of stake” (PoS) blockchainler daha çevre dostu kabul ediliyor.

ALGO coin nedir?

ALGO bir kripto para ve 19 Haziran 2019’da piyasaya sürüldü. ALGO, piyasaya sürüldükten sonra 4 saat gibi kısa bir süre içerisinde satışını tamamladı. ALGO coin, Boston merkezli bir kripto para olup genel merkezi Singapur’da bulunuyor.

 • Algorand maksimum arzı: 10,000,000,000 ALGO
 • Toplam arz: 7,062,336,804 ALGO
 • Dolaşımdaki Algorand miktarı : 6,626,996,506 ALGO (Mart 2022 itibariyle)

Algorand (ALGO) fiyatı

İlk arzda 3 doların üstüne çıkan ALGO coin, daha sonra düzenli biçimde değer kaybetti. O zamandan bu yana bu seviyeyi bir daha göremedi.

Algorand (ALGO) coinin tüm zamanların en yüksek değeri (ATH) 3.28 dolar (CoinMarketCap verileri). ATH değerini 21 Haziran 2019 tarihinde kaydetti. Ancak öyle görünüyor ki o zamandan bu yana hep bu değerin altında işlem gördü.

2021 yılının başında yaşanan genel kripto piyasası rallisi sırasında bile ALGO fiyatı ATH değerine yaklaşamadı. 2021 zirvesi 2.82 dolarda (Kasım 2021’de) kaydedildi. Böylece son 3 yılın en yüksek seviyesini gördü. Öyle görünüyor ki ALGO coin ile ilgili gelişmeler coinin fiyatına pozitif etki yapıyor.

Ocak 2022 itibariyle ise ALGO fiyatı kripto para piyasa genelindeki düşüş trendine uygun hareket ediyor. Algorand, 2022 yılına 1.66 dolardan işlem görerek başlamıştı. Ancak yılın başından bu yana sürekli düşüş yaşadı. Mart 2022 itibariyle ise Mayıs – Temmuz 2021’in yerel dip seviyelerine ulaştı.

İlgili olayın ayrıntıları: Stratejik ortaklık duyurusuyla %50 yükselen coin

Algorand ne için kullanılıyor?

Algorand blockchainin halka açık versiyonu, öncelikle diğer geliştiricilerin kripto para tarafından desteklenen yeni tür uygulamalar oluşturmasına olanak sağlamak için tasarlandı. ALGO platformu gayrimenkul, telif hakları, mikro finans ve daha birçok alanda kullanılıyor.

2022 Borsacibaba.com Risk Açıklaması / Feragatname: Borsacibaba.com‘da yayınlanan her türlü Bitcoin analizi, kripto para analizi, Bitcoin tahmini gibi içerikler ve haberler bilgi amacı ile sağlanmaktadır. Kripto para yatırımları riskli yatırımlar olup tüm paranızı kaybetme riskiniz mevcuttur. Borsacibaba.com asla yatırım tavsiyesi veya yatırım önerisi niteliğinde bulunan içerikler yayınlamamakta olup Borsacibaba.com yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Borsacibaba.com ve sitede yer verilen makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.Borsacibaba.Com Seon1.com Kuruluşudur

YORUMLAR YAZ