• BITCOIN/TL
  464417,403
  % -3,07
 • ETHEREUM/TL
  31235
  % -4,43
 • RIPPLE/TL
  6.62
  % -3,89
 • BITCOIN CASH/TL
  3086.85,714
  % -6,64
 • LITECOIN/TL
  1076.27
  % -6,25
 • COSMOS HUB/TL
  164.76
  % -7,99
 • CARDANO/TL
  8.36
  % -7,49
 • TETHER/TL
  15.95
  % 0,24

Bitcoin (BTC) Nedir? Bitcoin Ne İşe Yarar?

Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin, bir grup yazılım kullanıcısının herhangi bir hükümetin veya bankanın kontrolü dışında bir dijital para kaynağı oluşturup yönetmesini sağlayan tarihteki ilk buluştur.

2009’da kullanıma sunulan devrim niteliğinde bir fikir olan Bitcoin, bugün teknoloji uzmanları ve ekonomistler tarafından anlaşılmaya ve bunun yanında, keşfedilmeye yeni başlayan bazı etkilere sahip olmaya devam ediyor.

Bitcoin, merkezi otorite veya banka olmadan çalışmak için eşler arası teknolojiyi kullanır; işlemlerin yönetilmesi ve bitcoinlerin verilmesi ağ tarafından toplu olarak gerçekleştirilir. Bitcoin açık kaynaklıdır; tasarımı halka açıktır. Bitcoin’e herkes katılabilir. Hiç kimse Bitcoin’e sahip değildir veya Bitcoin’i kontrol edemez.

Başlangıç olarak, Bitcoin’i her gün etkileşimde bulunduğunuz  bir yazılım protokolü olarak düşünmek yardımcı olur; SMTP’yi(e-postalarınızı yönlendirmeye yardımcı olur) ve HTTP’yi (tarayıcınızdan talep ettiğiniz web içeriğinin sunucular tarafından size teslim edilmesini sağlar) düşünün. Bitcoin protokolü, yazılımını çalıştıran bilgisayarların bir veri kümesini (blockchain) yönetmesini ve bu verileri (bitcoin) sınırlı ve değerli kılan bir dizi kural uygulamasını sağlar.

Bitcoin protokolü temel yapı taşları olarak şunları kullanır:

Açık Anahtarlı Kriptografi – Cüzdan yazılımı, bitcoin sahiplerine hem bir genel anahtar (protokol tarafından Bitcoin’e sahip olduğunuzu kanıtlamak için kullanılır) hem de özel bir anahtar (iyi bir şekilde korunursa, bitcoin’lerinize yalnızca sizin tarafınızdan erişilebileceğini garanti eden bir tür parola) olmak üzere iki anahtar tahsis eder.

Peer-to-peer Ağ – Nodelar (yazılımı çalıştıran bilgisayarlar), yazılımın kurallarına uyulduğundan emin olmak için işlemleri inceler. Madenciler (özel bilgisayar çipleri kullanan nodelar) daha sonra bu işlemleri blockchaine periyodik olarak eklenen bloklara gruplama hakkı için rekabet eder.

Sınırlı Bir Tedarik – Yazılım kurallarına göre, yalnızca 21 milyon bitcoin üretilebilir, bu da Bitcoin’e değer veren bir sınırdır.

Bitcoin blockchaini, Bitcoin yazılımını (nodeları) çalıştıran kişiler tarafından doğrulanan ağ geçmişinin tam bir kaydıdır. Bu, serbestçe kopyalanabilen ve

Bitcoin’in Yaratıcısı Kim?

Bitcoin, dünyanın ilk başarılı kripto para birimini yarattığını güvenle iddia edebilirken, teknolojisi, kriptografinin dijital para yaratmaya nasıl yardımcı olabileceğine dair onlarca yıllık fikirlere dayanmaktadır.

Bu fikirler, aşağıdaki gibi biçimlendirici projeleri içerir:

 • B-money – Önerilen bir anonim, dağıtılmış dijital nakit sistemi.
 • Bit Gold – Bir tür sınırlı çevrimiçi emtia yaratma girişimi.
 • eCash – Anonim çevrimiçi ödemeler oluşturmaya yönelik ilk büyük girişim.
 • HashCash – E-posta spam’ini önlemek için tasarlanmış bir iş kanıt sistemi.

2006 yılında, hala anonim olan, “Satoshi Nakamoto” takma adını kullanan bir kişi veya grup, “Bitcoin” adlı yeni bir dijital nakit sisteminin kodunu yazmaya başladı.

Bunun ardından, 2008 yılında önerilen bu sistemi açıklayan bir inceleme raporu yayınlandı ve yazılımın ilk sürümü olan Bitcoin 0.1, 9 Ocak 2009’de piyasaya sürüldü.

Nakamoto, 2011’de projeden ayrılmadan önce Bitcoin’in geleceği hakkındaki düşüncelerini sunan bir yığın e-posta ve forum yazısı yazmıştı. Bugün yüzlerce geliştirici Bitcoin’in koduna katkıda bulunuyor ve bu kodla rutin hata düzeltmelerinden, verimlilik iyileştirmelerine kadar her şeyi yapıyorlar.

değiştirilebilen çoğu dijital verinin aksine, bu durumun bitcoin için geçerli olmamasını sağlar.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin, blockchain adı verilen dağıtılmış bir dijital kayıt üzerine inşa edilmiştir. Adından da anlaşılacağı gibi blockchain; tarih ve saat, toplam değer, alıcı ve satıcı ve her bir değişim için benzersiz bir tanımlama kodu dahil olmak üzere her bir işlem hakkında bilgi içeren blok adı verilen birimlerden oluşan bağlantılı bir veri gövdesidir. Girişler kronolojik sırayla bir araya getirilerek dijital bir blockchain oluşturulur.

Stacey Harris bu işlemi “Blockchaine bir blok eklendiğinde, onu görüntülemek isteyen herkes tarafından erişilebilir hale gelir ve blockchain, kripto para birimi işlemlerinin halka açık bir defteri olarak hareket eder,” diyerek açıklıyor.

Bitcoinler bugün, tasarımına sadık kalarak, herhangi bir güvenilir aracıya ihtiyaç duymadan iki kullanıcı arasında gönderilebilir. Birine bir dolarlık banknot verirseniz, artık onun bir doları olur ve sizin yoktur. Karşınızdaki kişiye değerli bir şey verdiniz ve o da aldı. Bitcoin de aynı şekilde çalışır.

Ama soruyor olabilirsiniz, ağı çalıştıran tüm bu bilgisayarlar ne olacak? Yazılımın kurallarını çiğnemelerini ve paramı çalmalarını engelleyen nedir? Esasen bunu engelleyen şey, teşviklerdir.

Bitcoin’in defterinin manipüle edilebilmesi için, bir hacker’ın madencilik donanımının en az üçte birini kontrolü altına alması gerekir. Ancak bu madenci daha sonra yeni bitcoinlerin aslan payını kazanmış olacağından, ağa saldırmak onların çıkarına olmayacaktır.

Birincisi, Bitcoin’in yüksek değeri madenciliği çok maliyetli hale getiriyor. Yeni BTC için rekabet edebilmek için madencilerin, hash’leri çözmek ve yeni bloklar önermek için özel donanım ve ucuz elektrik kullanmaları gerekiyor.

Bu, kazanması kolay bir yarış değil, yeni BTC çıkarmak için rekabet eden hesaplama gücü artık Google’ın veri merkezlerinden bile daha büyük. Pratikte bu, Bitcoin blockchainini manipüle etmenin teknik olarak mümkün olmasına rağmen ekonomik olarak pratik olmadığı anlamına gelir.

BTC’nin Neden Bir Değeri Var?

Bitcoin, geleneksel emtialara ve devlet parasına değer veren birçok özelliği paylaşır; sınırlılık, dayanıklılık, taşınabilirlik, bölünebilirlik, değiştirilebilirlik ve kabul edilebilirlik.
Hatta bu kategorilerin çoğunda BTC’nin devlet paraları ve emtialarına göre birçok avantajı olduğu bile iddia edilebilir.

Sınırlılık: BTC arzı, gümüş ve altın arzından daha sınırlıdır, çünkü ağın ekonomisinde yalnızca 21 milyon BTC piyasaya sürülecektir. İlk blok 2009’da çıkarıldığında, 50 BTC serbest bırakılmıştı. Günümüz itibariyle ise dolaşımda 18 milyondan fazla BTC vardır. Her blokta salınan BTC sayısı, toplam arzı sınırlı tutmak için her dört yılda bir kabaca yarı yarıya azaltılır bu duruma halving denir.

Dayanıklılık: Her türlü nakit, tekrar tekrar kullanılacak kadar dayanıklı olmalıdır. BTC özel anahtarları, paslanmaz çeliğe damgalanabilen, yedeklenebilen veya parçalara bölünebilen ve dayanıklılıklarını artıran sayılar ve harflerdir.

Taşınabilirlik: BTC ile tüm servetinizi bir flash sürücüde taşıyabilir, ezberleyebilir veya internet üzerinden anında aktarabilirsiniz.

Bölünebilirlik: Tüm para birimleri değer birimleri taşır, böylece insanlar farklı değerler taşıyan mallar satın alabilir. Örneğin ABD doları, 100 dolarlık banknotlardan centlere bölünebilir. BTC de bölünebilir ve sekizinci ondalık basamağa kadar alt bölümlere ayrılabilir. En küçük para birimi, Bitcoin’in yaratıcısından adını alır ve Satoshi olarak adlandırılır. 1 BTC, 100.000.000 satoshiye(sats) eşittir.

Değiştirilebilirlik: Tüm para birimleri tekdüze ve değiş tokuş edilebilir olmalıdır. Kağıt para veya altın gibi, BTC’nizi nasıl aldığınıza bağlı olarak değişen derecelerde değiştirilebilirliğe sahip olacaktır. Örneğin bir suça karışmış olan BTC, borsalar veya tüccarlar tarafından kabul edilmeyebilir. (Bu, Bitcoin geliştiricileri için aktif bir araştırma alanı olmaya devam etmektedir.)

Kabul edilebilirlik: Bir şeyin değer depolayabilmesi için insanların bunun değerli bir şey olduğunu ve değerini kabul etmesi gerekir.

Bitcoin’i Adem-i Merkeziyetçi Yapan Nedir?

Pek çok teknoloji uzmanı, Bitcoin’in temel özelliğinin, yani onu diğer dijital para sistemlerinden farklı kılan şeyin, ağının adem-i merkeziyetçi olması olduğuna inanmaktadır.

Ademi merkeziyetçiliğin arkasındaki fikri ve bunun neden bu kadar önemli olduğunu tam olarak anlamak için, bugün bankacılığın nasıl çalıştığını düşünmek faydalı olacaktır.

Maaş çekinizi düzenli olarak bir banka hesabına yatırırsınız. Bu durumda banka, paranızı hırsızlıktan korurken (güvenlik görevlileri, kasalar ve alarmlarla) paranızı (ATM’ler, ödeme kartları ve çekler aracılığıyla) da kullanmanızı sağlar.

Örneğimizde, bankalar merkezi otorite olarak hareket ediyor. Bireyler ve işletmeler arasındaki işlemleri kolaylaştıran üçüncü taraflardır. Esasen, bankalar işlemlerinize aracılık eder. Daha sonra aynı hizmeti tüm müşteriler için sağlarlar ve bu da onlara başkalarının parasının devasa bir arzının kontrolünü vermiş olur.

Bu güç ile kuralları kolaylıkla değiştirebilirler. Bankanız, izniniz olmadan paranızı ödünç verebilir, sizin için bir işlem yapmamaya karar verebilir ve hatta paranıza erişiminizi engelleyebilir. Hükümetler ve suçlular da verilerinize ve paranıza bankalardan el koyabilir.

Bitcoin’in arkasındaki fikir, aracı veya merkezi otoritenin olmadığı bir sisteme sahip olmaktır. Paranızın kontrolü yalnızca sizdedir ve işlemleriniz reddedilemez.

Bitcoin “adem-i merkeziyetçidir” çünkü yazılımı; herkesin, aldıkları bitcoinlerin gerçekliğini ve sınırlılığını güvenilir bir şekilde doğrulamasına izin verir. Bu şekilde, Bitcoin’in ademi merkezileştirilmesi, merkezi para yöneticilerinin doğasında bulunan güven sorununu çözer. Herhangi bir bilgisayar işlevini yerine getirmeyi durdurursa, onun yerini kolaylıkla başka bir bilgisayar alabilir.

Bitcoin geliştiricileri, ortalama bir kullanıcının ağ ile bir node’ı senkronize etmenin maliyetine bağlı olarak ağı daha fazla ya da daha az merkeziyetsiz olarak görme eğilimindedir ve bu süreci nasıl etkileyebileceğine göre protokolde değişiklikler önerirler.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR YAZ