• BITCOIN/TL
  463477,106
  % -4,64
 • ETHEREUM/TL
  31210
  % -6,40
 • RIPPLE/TL
  6.6
  % -5,47
 • BITCOIN CASH/TL
  3084.37,648
  % -6,46
 • LITECOIN/TL
  1083.74
  % -6,46
 • COSMOS HUB/TL
  164.66
  % -10,50
 • CARDANO/TL
  8.34
  % -9,83
 • TETHER/TL
  15.97
  % 0,20

BitTorrent (BTT) Nedir?

Geçmişte kullandığımız uygulamalar, blockchain teknolojisi sayesinde evrimleşiyor!

2000’lerin başında BitTorrent, eşler arası bir ağ üzerinden dosya paylaşımını kolaylaştırdığında, birçok müzik ve film meraklısının ilgisini çekmişti.

Kullanıcılar BitTorrent sayesinde tek bir sunucuya bağlanmak yerine, birbirleriyle dosya ve veri alışverişi yapmalarına olanak sağlayan ortak bir bilgisayar ağına dahil oldular.

Ancak o zamanda bu yana uygulama, bu hizmetinden para kazanmak adına atılımlar yaptı. Bu amaçla BitTorrent, 2019 yılında Tron blockchaininin yaratıcılarından olan Tron Vakfı tarafından satın alndı. BitTorrent’in yeni sahibi, protokolü genişletmeye ve ağa katılan kişi sayısın artırmak adına BitTorrent’in yerel tokeni BTT’yi tanıttı.

BTT ile BitTorrent ekibi, kullanıcıları Torrent sistemlerini kullanmaya teşvik etmeyi ve zaman içinde dosyaların kullanılabilirliğinin azalması gibi problemleri çözmeyi umuyor.

Bu nedenle BTT, dosya talep edenler ve indirme hızını artırmak isteyen kullanıcılar tarafınsan satın alınırken, dosya sağlayıcıları, dosyalarını sistemde paylaştıkları için elde ettiği geliri BTT üzerinden alıyor.

BitTorrent’i Kim Geliştirdi?

BitTorrent, ilk olarak 2001 yılında Brad Cohen ve David Harrison tarafından piyasaya sürüldü. Justin Sun tarafından yönetilen Tron Vakfı ise, 2018 yılında BitTorrent Vakfı’nı satın aldı.

Bunun ardından BTT tokeni, 2019 yılında bir ICO ile halka tanıtıldı. Satışta, toplam arzın %6’sı satıldı ve bu rakam tamı tamına 7.2 milyon $’a eşdeğerdi.

BitTorrent Nasıl Çalışıyor?

BitTorrent özünde, dosya paylaşım isteklerini hesaplamak ve ağına erişen tarafları birbiri ile iletişime sokan bir yazılımdır.

Bir dosyayı ağa sunan sağlayıcılar, dosyaları birkaç parça halinde ağa yükler. Talep eden kullanıcılar ise söz konusu dosyayı indirmek isterlerse, aynı dosyanın parçalarını birden çok sağlayıcıdan edinebilir.

BitTorrent’in BTT ile desteklenmesi, onu daha profesyonel bir ağ haline getirmeyi, sağlayıcıları teşvik etmeyi ve ayrıca, sunucu ve ağ yeterliliğini artırmak adına büyük dosyaların paylaşım verimliliğini artırmayı planlıyor.

BitTorrent’in dosya işlemleri kendi yazılımı ile çalışıyor. Bununla beraber ağ, tüm BTT işlemlerinin kaydını tutmak için Tron Blockchain‘den yararlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde BTFS güncellemesini yayıma alan BitTorrent ekibi, kullanıcılarından büyük bir talep gördü. Bu güncellemenin yayıma alınması ile BTT’nin piyasa değeri 13 milyar $’a kadar yükseldi.

Görünüşe göre BTT yatırımcıları, BitTorrent ekibinin yaptığı işleri takdir ediyor ve altcoin sezonundan sonuna kadar yararlanmak istiyor.

YORUMLAR YAZ