• BITCOIN/TL
  466347,553
  % -2,23
 • ETHEREUM/TL
  31357
  % -1,24
 • RIPPLE/TL
  6.55
  % -1,33
 • BITCOIN CASH/TL
  3053.27,312
  % -0,70
 • LITECOIN/TL
  1098.34
  % -2,39
 • COSMOS HUB/TL
  179.77
  % 6,34
 • CARDANO/TL
  8.19
  % -2,20
 • TETHER/TL
  15.94
  % 0,30

Bölüm 1: Metaverse Nedir? Metaverse Coin’ler Hangileri?

İnternet, bilginin kapısını açmış ve bağlanabilirliği geliştirmiş olsa da şimdiye kadar geçerli olduğu para birimine sahip değildi. Şimdiye kadar sahip olduğumuz para birimleri, bir bankada bir yerde fiat tarafından desteklenen dijital sayılardı. Bu tür fonların hareketi, para birimini internet üzerinden hareket ettirdiğimiz anlamına gelmiyordu.

Blockchain’in tanıtılmasıyla birlikte kripto para birimleri geliştirildi. Bunların çoğu sabit arza sahiptir. Enflasyonist olanlardan bazılarının arzı hesaplanabilir ve şeffaflık vardır. Ayrıca, tek bir başarısızlık noktası yoktur. Artık fiat’a güvenmenize gerek yok, para çekmenize gerek yok. Dijital bir ekonomi oluşturmak için büyük bir potansiyel var.

Metaverse ihtiyacı

İnternet artık kendi para birimiyle birlikte değişmezlik gücüne sahip. Bu, artık dijital varlıkların gerçek mülkiyetine sahip olacağınız ve üçüncü taraf güvenine ihtiyaç duymadan bunları takas edeceğiniz anlamına gelir. Bu, konsolidasyon için büyük bir fırsat sunuyor. Tıpkı cep telefonunun pek çok farklı ürünü, çağrı cihazını, kamerayı, mp3 oynatıcıyı, telefon teknolojisini bir araya getirebilmesi gibi. Bu bir konsolidasyon anıdır. İnternetin hangi alanlarının silolarda olduğunu ve hemen bir yükseltme gerektireceğini görelim.

Metaverse’deki fırsatlar

1. Mevcut merkezileştirilmiş dijital ekonomiler çalışmıyor

Facebook’a gidelim ve ekonomisinin nasıl çalıştığını görelim. Ağınızdaki arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla iletişim kurun. Bu tür etkileşimlerden parasal değerde hiçbir şey elde edemezsiniz. Sohbetleriniz insanların görmesine açıktır. İlgi alanlarınızı emen ve istemediğiniz ürünleri size yedirmeye çalışan bir algoritma var. Facebook’ta ekonomiyi siz kontrol etmiyorsunuz. Metaverse’in ekonomisi var. Teknolojik olarak daha gelişmiş Metaverse’lerde ekonomi, Akıllı Sözleşmeler kullanılarak Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar (DAO) tarafından yönetilir.

2. Dijital pazarlamada yeni dönem

Benzer şekilde, küçük bir işletmeniz varsa ve bir Facebook sayfanız varsa, her reklam için ödeme yapmanız gerekir. Bunun nedeni, sayfaya gerçekten sahip olmamanız ve sosyal yardım için hareket edememenizdir. Pazarlama desteğinizi yapmak için üçüncü bir tarafa ödeme yapmanız gerekecektir. Pazarlama kavramının tamamı elden geçirilir. Artık dijital mağazanızı kurabilirsiniz! Artık mekanınızın gerçek sahibi olduğunuz için reklam panoları asabilir, binalar oluşturabilir ve müşterilerinize yepyeni bir deneyim yaşatabilirsiniz.

3. Son teknoloji sosyal ağ

Bu aynı zamanda sosyal ağ kavramını da değiştirir. Şimdi gördüğümüz gibi sosyal ağ iki boyutludur. Bir web sayfasına giriş yapar ve metin kullanarak sohbet edersiniz. Metin aracılığıyla, bir kişinin bir gönderinin arkasında taşıdığı duygu veya düşünceden bile emin değilsiniz. Bunu, size özellikle söyleyene kadar… Yalnızca bazı sınırlı özellikleri (Beğen, paylaş vb.) kullanarak tepki verebilirsiniz. Bu zahmetli bir süreçtir ve genellikle yanlış yönlendirmeye yol açar.

4. Video konferans

Dijital çağda bununla başa çıkmanın bir yolu Video Konferans kullanmaktır. Skype veya Zoom kullanarak arkadaşlarımızla ve iş arkadaşlarımızla düzenli olarak konuşuyoruz. Bu aynı zamanda ağ için farklı bir bağımsız uygulama kullanmak anlamına gelir. Metaverse, dijital avatarlarınıza sahip olmanızı sağlar. Bu avatarlar dijital dünyada önceden belirlenmiş bir yerde buluşup birbirleriyle konuşup tepki verebiliyorlar. 

Video konferans, kurumsal toplantılarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha ileri bir senaryoda kurumlar dijital dünyada ofislere sahip olacaklar. Bu tür ofisler sanal toplantı konferanslarına vb. ev sahipliği yapacak. Pandemi sonrası çalışma kültürü hibrit olacak, ofisten çalışma ile evden çalışma arasında bir denge olacak. Metaverse bu geleceği şekillendirmede çok önemli bir rol oynayacak.

5. Metaverse’e taşınan iş sektörleri

Farklı iş sektörleri yavaş yavaş Metaverse’e geçecek. Sanat endüstrisinin hareket ettiğini şimdiden görüyoruz. Sotheby’nin şimdi Decentraland’da bir Dijital Sanat Galerisi var. Sanat koleksiyonlarınız artık bir 3B sanat galerisinde görüntülenebilir.

6. Youtube

Youtube? Evet, Metaverse’de de bu mümkündür. Ve NFT’lerin kullanımıyla, doğrudan sanatçının telif ücretleriyle entegre bir biletleme sistemi oluşturabilirsiniz. Tüm beğenileri, aboneleri ve reklamları merkezden uzaklaştırmak mümkündür. Reklamlar bir videonun arasına girmek yerine arazilerdeki reklam panolarına kayabilir.

Daha Fazla Bilgi için  Facebook Grubuna  Katılın

Daha Fazla Bilgi İçin Telegram Grubuna    Katılın

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir? 

Daha fazla Nasıl kategorisindeki içeriklerimiz için: Nasıl? 

Sermayesiz İş Fikirleri: Nasıl? 

YORUMLAR YAZ