• BITCOIN/TL
  460310,587
  % -5,15
 • ETHEREUM/TL
  30740
  % -7,92
 • RIPPLE/TL
  6.52
  % -6,53
 • BITCOIN CASH/TL
  3035,417
  % -7,70
 • LITECOIN/TL
  1066.29
  % -8,06
 • COSMOS HUB/TL
  161.8
  % -11,93
 • CARDANO/TL
  8.13
  % -11,93
 • TETHER/TL
  15.97
  % 0,27

Celo Nedir? Celo Coin Nedir? Ne vadediyor?

Celo Coin, Celo projesinin kripto parasıdır. Blok zinciri teknolojisi, devrim niteliğinde bir çok yeniliği modern yaşam tarzının merkezine adapte etmeye çalışıyor. Bu teknoloji devasa etkisiyle, devletlerin otoriter gücünü bile sarsabilecek nitelikleri sahiptir. Bu niteliklere rağmen halen birçok insan tarafından blok zinciri teknolojisi sadece yüksek maliyetlerle kullanılabilecek bir teknoloji olarak görülür. CELO, tam da bu tarz yaygın görüşlerin aksine, blok zinciri ağına her internet kullanıcısının akıllı cihazlarla, yani en basit deyimle)telefonlarla ulaşabilmesini hedefler. Böylesine iddialı bir hedef, şüphesiz ki en az blok zinciri teknolojisi kadar etki uyandırabilecek özelliklere sahiptir. İşte merak edenler için gücünü blok zinciri ağının temel amacından alan Merkeziyetsiz Finans projesi CELO’nun vadettiği yenilikler!

Celo Nedir?

CELO, blok zinciri ağının kısıtlılığını bir avantaja çevirerek bu devasa teknolojik atılımın her internet kullanıcısına kolaylıkla ulaşabilmesini hedefleyen bir blok zinciri projesidir. Bilineceği üzere blok zinciri ağı, temel olarak mining (madencilik) sistemi üzerine bina edilmiştir. Madencilik, en somut haliyle blok zinciri içerisinde doğrulama ve onay işlemlerinin tamamlanması amacıyla çeşitli matematiksel problemlerin çözülmesine dayanır. 

Blok zincirinin sahip olduğu bu özel konum, sisteme büyük oranda bilgisayarlar üzerinden dahil olunmasını zorunlu kılar. En nihayetinde blok zinciri ağı üzerinde işlem gören bir DeFi projesinde aktif katılımcı olmak, ancak güçlü ve teknolojik cihazlar aracılığıyla mümkündür.  Buna karşın internete bağlanma konusunda kullanıcıların tercih ettiği araçlar, her geçen dönem mobil cihazlar lehinde artış göstermiştir.

Öyleyse blok zinciri ağının daha geniş katılımcılara hitap edebilmesi, bütün internet kullanıcılarını kucaklayabilmesi ve en nihayetinde günümüzde en yaygın olarak kullanılan mobil cihazlara ulaşması zorunlulukla gereklidir. İşte CELO projesinin temel hedefi de tam olarak bu minvalde ortaya çıkmıştır. CELO’nun temel hedefi; blok zinciri teknolojisinin eşit ve adil şartlar altında tüm internet kullanıcılarının yararlanabilir hale dönüştürülmesidir.

Proje, herhangi bir otoriteye bağlı olmaksızın tamamen merkeziyetsiz olarak var olan ve PoS (Proof of Stake – Hisse İspatı) altyapısıyla çalışan bir projedir. Dolayısıyla projede yer alan kullanıcılar, sahip oldukları hisselere göre ödül veya oy hakkında sahip olabilir ya da işlem ücreti gibi finansal gelirleri sahip oldukları hisselere göre paylaşabilirler. 

Celo Coin ve Amaçları 

CELO projesinin var olma sebebi belirtilenlerden anlaşılacağı üzere blok zinciri teknolojisinin tüm internet kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılabilmesidir. Günümüzde blok zinciri ağına erişmek için son derece komplike cihazların kullanılması gerektiği düşünülecek olursa, CELO’nun temel hedeflerinin çok da makul düzeyde olmadığı gözlemlenebilir. Buna karşın CELO’nun var olma sebebinin, şimdilik blok zinciri ağının vadettiği finansal çözüm önerilerine herkesin kolaylıkla katılabilmesi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 

Projenin Vakfı tarafından finanse edilen proje, herkes için adil bir finansal ağ inşa etme hedefiyle yola çıkmıştır. Vakfın temel hedefleri arasında; 

 • Eğitimin herkes için bir kazanım olması 
 • Teknik araştırmalar ve AR-GE planlamalarına eşit şartlar altında ulaşılması 
 • Çevrenin en etkili şekilde korunması 
 • Topluluğa eşit ve adil katılımın sağlanması 
 • Blok zincir ekosistemine herkesin kolaylıkla katılım sağlayabilmesi 

Gerektiği düşünceleri yer alır. Dolayısıyla CELO’nun var olma sebebini, herkesin adil ve eşit bir şekilde yararlanabildiği blok zinciri ağı üzerine inşa edilmiş Merkeziyetsiz Finans ekosistemi olarak tanımlamak mümkündür. 

Celo Coin ve Celo Platformunun Genel Özellikleri 

DeFi ya da bir diğer adıyla merkezi olmayan finans sistemi olarak ortaya çıkan Celo projesi, sahip olduğu genel özellikler itibariyle de blok zinciri ağına yeni bir bakış açısı getirmeyi hedeflemektedir. Projenin sahip olmadığı temel özellikleri şu şekilde sıralamak mümkündür: 

 • E-posta adresi ya da telefon numarası aracılığıyla bir genel anahtara sahip olunabilir. 
 • Sabit para birimleri üzerinden işlem ücreti ödeyebilme
 • Telefon numaralarının karmaşık ağlar yerine kullanılabilir olması 
 • Birçok stabil ve fiat para birimleri için yerel destek 
 • Ethereum’la eş değer akıllı sözleşme üretebilme yetkinliği 
 • Ekosisteme eşit ve adil şartlar altında katılım. 

Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere Merkeziyetsiz Finans projesi CELO’nun felsefi bir alt metne sahip olarak, herkesin kendisini gerçekleştirebileceği finansal bir alan açtığını söylemek yanlış olmayacaktır. 

Celo Coin ve Özellikleri

CELO projesini çok daha iyi anlamak ve blok zinciri ağı içerisinde vadettiği yenilikleri kavramak adına ekosistemin kendi içerisinde sahip olduğu terminolojiye hakim olmak son derece kritik bir önem arz eder. 

Celo Protokolü 

Ekosistemin genel hatlarını oluşturan bu protokol, e-posta adresi ya da daha çok tercih edilen telefon numaraları aracılığıyla genel anahtarlar kullanılmasına denmektedir. Böylelikle her kullanıcının sahip olduğu telefon numarası, kriptografik bir adresle, son derece kolay bir doğrulama aracılığıyla eşleşebilmektedir. 

cUSD (Celo/Dolar İndeksi) 

cUSD, ekosistem içerisinde stabil koin olma özelliğine sahiptir. Dolar ile endekslenmiş olan bu koin, finansal değişimler ya da ödemelerde ortaya çıkabilecek olası sorunların önüne geçmek ve kripto para yatırımcılarının yatırımlarını güvence altına alabilmesi amacıyla oluşturulmuştur. 

Celo Coin

Ekosistemin sahip olduğu dijital para birimidir. 

Celo Wallet

CELO Coin ya da cUSD aracılığıyla varlıkların muhafaza edilmesi, transfer edilmesi ya da satın alınabilmesi amacıyla oluşturulmuş cüzdanlardır

Celo Ne İşe Yarar? 

Merkeziyetsiz Finans projesi olarak tüm dünyada internet kullanıcılarına ulaşmayı hedefleyen projenin temel işlevi, herhangi bir banka ya da kripto para borsasına ihtiyaç duymadan kripto para transferinin yapılabilmesi veya satın alma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesidir. Üstelik tüm bu işlemler bilgisayar gibi komplike cihazlar yerine mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilebilir. 

Blok Zincirinde İlk Kez: “Mobil Ağ Uyumluluğu” 

Her ne kadar pek çok Token, günümüzde mobil ağ uyumluluğu vadederek kripto para madenciliği çözümü sunuyor olsa da bu çözümlerin büyük oranda gerçekçi olmadığı belirtilmelidir. Bir DeFi projesi olarak var olan Celo, mobil ağ uyumluluğu ile kullanıcıların blok zinciri ağının finansal niteliklerinden faydalanabilmesine imkan tanımıştır. 

Ultra Hafif İstemci 

Projenin bir diğer önemli işlevi de ultra hafif istemci talep ediyor olmasıdır. Blok zinciri ağının büyük oranda bilgisayarlar üzerinden talep ettiği güçlü istemcilere, CELO’nun ekosistemi içerisinde ihtiyaç duyulmaz. Dolayısıyla basit bir akıllı cihaz kullanarak CELO’nun ekosistemine dahil olunabilir ve bu Merkeziyetsiz Finans projesinin aktif bir oyuncusu olunabilir. 

Celo Stabilite Mekanizması 

CELO’un stabilite mekanizması, stabil koin olarak CELO’nun kullanılabilirliğini gösterir. Bu özellik temel olarak ekosistemin kripto para yatırımcısı dostu olması için özel olarak dizayn edilmiştir. Stabilite mekanizması sayesinde kripto para yatırımcıları, stabil bir para birimine (yerel ya da USD Fiat para birimi fark etmeksiniz) yatırım yapabilir ve dolayısıyla Koin yatırımlarını standardize ederek, finansal yatırım aracı olan kripto paralardan uzaklaşamadan yatırımını şekillendirebilir. 

Celo Ne Vadediyor?

Buraya kadar belirtilenlerden anlaşılacağı üzere CELO ekosistemi, blok zinciri teknolojisinin modern insanın yaşamına adapte edilmesini vadeder. Mobil cihaz uyumluluğu CELO’nun temel hedefleri konusunda son derece önemli veriler sunuyor olmakla birlikte son kertede vadettiği yenilikler konusunda da önemli ipuçları sunar. 

Kripto para birimlerinin gündelik yaşam içerisinde kolay ulaşılabilir bir yatırım aracı olması, kripto para değişiminin kolaylıkla yapılabilmesi ve blok zinciri ağına mobil cihazlar üzerinden kolaylıkla erişebiliyor olması hedefleri, CELO ekosisteminin blok zinciri üzerine inşa edilmiş devasa bir kripto para borsası olmayı vadettiğini açıkça göstermektedir. 

YORUMLAR YAZ