• BITCOIN/TL
  466149,695
  % -2,60
 • ETHEREUM/TL
  31497
  % -3,17
 • RIPPLE/TL
  6.63
  % -3,31
 • BITCOIN CASH/TL
  3112.72,244
  % -6,92
 • LITECOIN/TL
  1086.99
  % -4,94
 • COSMOS HUB/TL
  166.43
  % -6,20
 • CARDANO/TL
  8.45
  % -6,03
 • TETHER/TL
  15.92
  % 0,21

Ethereum Name Service (ENS) Coin Nedir ?

ENS Ethereum tabanlı bir kripto para projesidir. Özel teknolojisi sayesinde .eth uzantılı domain alım satımını sağlar.

Ethereum Name Service, bir süredir kripto para pazarında ilgi görüyor. Platform, ENS tokeni için bir airdrop duyurdu ve sadece birkaç gün içinde token büyük yükselişler elde etti ve Binance borsasında listelendi.

Ethereum Name Services bir süredir piayasalardaydı ancak ENS coinin yükselişi ardından ilgi odağı haline geldi. Token sadece iki gün içinde %300’ün üzerinde kazanç elde etti ve ücretsiz airdrop sırasında onu alanlar şimdiden büyük kazançlar elde etti.

Peki, Ethereum Name Service nedir ve neden büyük yükselişler yapıyor ?

Ethereum Name Service Nedir?

Ethereum Name Service(ENS), Ethereum blok zincirinde çalışan dağıtılmış ve açık bir adlandırma sistemidir. Ethereum Name Service, Ethereum ağında yer alan birçok karmaşık şifrelenmiş veriyi insanların okuyup anlayabileceği bir metine dönüştüren eşsiz bir hizmet sunuyor. Bu çözümleme ve paylaşımda Ethereum ağına ait bir veriyi internet sitesi haline getirmeyi, alan adı olarak kullanmayı sağlıyor

Nasıl ki bir websitesi kurmak için .com, .org. .net gibi uzantıları satın almak ve tescillemek gerekiyorsa Ethereum Name Service’de bunu sağlayarak kullanıcılarına .eth uzandılı alan adları satıyor.

ENS ağının diğer işlevi, meta verilerin Ethereum adresleriyle ilişkilendirilmesine izin veren “ters çözünürlüğü” desteklemektir. Bu nedenle ENS, popüler İnternet Alan Adı Hizmetine (DNS) neredeyse benzer işlevlere sahiptir.

Ancak ENS, işlevsellik açısından DNS’den farklıdır. ENS, biraz farklı bir mimariyle oluşturulmuştur ve Ethereum blok zinciri tarafından sunulan benzersiz yetenekler ile birlikte gelir.

ENS, etki alanları olarak bilinen bir hiyerarşik ad sistemi üzerinde çalışır. Bir alanın sahibi, alt alanlar üzerinde tam kontrole sahiptir. Örneğin, “.eth” gibi yüksek dereceli bir alan adı, alan adı kayıt şirketleri olarak bilinen akıllı sözleşmelere aittir. Bu akıllı sözleşmeler, alt alan adlarının tahsisi konusunda kurallar oluşturacaktır. Kurallara uyanlar, kendi alanlarını çalıştırmanın sahipliğini alabilirler.

Daha önce de belirtildiği gibi, ENS projesi Ethereum ana ağında çalışır ve çeşitli test ağlarında bulunur. Ağ, 4 Mayıs 2017’de başlatıldı ve onu kripto sektöründeki en eski projelerden biri haline getirdi. Bu ağın kurallarından biri de her domainin en az 7 karakter içermesi gerektiğidir.

ENS Coin Airdrop 

ENS tokeni, ENS ağının yerel tokenidir. Coin, bu platformun topluluğa yönetişim hakları vererek ademi merkeziyetçiliği sağlamanın yollarından biridir.

ENS tokeni topluluğu güçlendirecek çünkü onlara projenin gelişimi, topluluk hazinesi ve teknik çerçeve üzerinde kontrol sağlayacak. ENS tokeni resmi olarak 8 Kasım’da piyasaya sürüldü ve verildiği sırada yaklaşık 18 dolardan işlem görüyordu.

ENS token airdrop’u hala aktif. Ancak, herkese açık değildir. Bu airdropa ancak 31 Ekim 2021 tarihinde veya öncesinde bir ENS üzerinden alınmış bir alan adına sahip olanlar hak kazanabilir. Platform, söz konusu tarihten önce alanlara sahip olanların anlık görüntüsünü aldı ve bu kişiler ENS jetonlarını alacak.

Dağıtılacak sayı, ETH adresinin yaşı ve son kullanma tarihleri ​​gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Daha uzun kayıtları olanlar daha fazla ENS alırken, Ters Kayıt ENS’yi ayarlayanlar iki katı jeton alacaklar.

100 milyon ENS tokeni olacak ve bu arzın %25’i .ETH sahiplerine gönderilecek. Bu sahiplerin 137.000’den fazla hesap olduğu tahmin ediliyor. ENS tokenlerinin %25’i ENS katılımcılarına gönderilirken, kalan %50’si DAO topluluk hazinesine ayrılacaktır.

Söz konusu tarihten önce bir .eth adresiniz varsa, ENS web sitesine giderek ENS tokenlerini talep edebilirsiniz. Cüzdanınızı bağladıktan sonra talep sürecini başlatabilirsiniz. Bir kullanıcı, ENS topluluğundaki çıkarlarını temsil edecek bir temsilci seçebilir veya kendi temsilcisi olmayı seçebilir.

Bir kullanıcı tüm süreçleri kontrol ettikten sonra jetonlarını talep edebilir. Tüm süreç, Ethereum ana ağında zincir üzerinde olacaktır. Bu nedenle, ENS jetonlarını talep etmek isteyenler gaz ücretlerini ödemek zorunda kalacaklar. Ancak airdrop 4 Mayıs 2022’ye kadar açık; dolayısıyla kullanıcı, gaz ücretlerinde olası bir indirim için söz konusu tarihe kadar bekleyebilir.

ENS Coin Geleceği

Uzunca bir süredir piyasalarda olan projenin son günlerde dikkat çekmesinin sebebi düzenlemiş olduğu airdrop etkinliğiydi. Bu etkinlik sayesinde proje adını duyurmayı başardı ve piyasanın dikkatini çekti. Ethereum 2.0 güncellemesi sonrasında yaşanacak gas fee ücretlerindeki düşüşler bu projenin daha da yükselmesine sebep olacaktır. Çünkü .eth uzantılı alan adları almak kolaylaşacak ve ERC-20 üzerinde geliştirilmiş projeler bu alan adlarını kullanmaya başlayacaktır. Gelecekte adından sıklıkla bahsedilecek bir kripto para olma yolunda ilerliyor.

Daha Fazla Bilgi için  Facebook Grubuna  Katılın

Daha Fazla Bilgi İçin Telegram Grubuna    Katılın

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir? 

Daha fazla Nasıl kategorisindeki içeriklerimiz için: Nasıl? 

Sermayesiz İş Fikirleri: Nasıl? 

YORUMLAR YAZ