• BITCOIN/TL
  467180,521
  % -2,37
 • ETHEREUM/TL
  31606
  % -2,90
 • RIPPLE/TL
  6.65
  % -3,03
 • BITCOIN CASH/TL
  3119.74,198
  % -6,67
 • LITECOIN/TL
  1088.04
  % -4,48
 • COSMOS HUB/TL
  165.43
  % -6,74
 • CARDANO/TL
  8.48
  % -5,89
 • TETHER/TL
  15.95
  % 0,28

GRT Coin Nedir? The Graph Nedir?

GRT, The Graph projesinin kripto parasıdır. Piyasaya sürüldüğü 17 Aralık 2020 tarihinde yaptığı 2x’lik yükseliş tüm kripto para yatırımcılarının dikkatini çekmiş, ardından büyük bir fomo ile seri yükselişler gerçekleştirmiştir. Binance, Okex ve Gate.io gibi birçok borsanın hızlı bir şekilde listelemesiyle birlikte de kullanıcılar projeyi daha iyi tanımışlardır. Bu yazımızda sizlere The Graph projesinin ne olduğunu, amaçlarını ve GRT coin’i anlatacağız.

The Graph (GRT Coin) Nedir?

Graph (GRT), blok zinciri verileri için merkeziyetsiz ve tamamen açık kaynaklı bir indeksleme protokolüdür. Geliştiriciler, GraphQL üzerinde sorgular gerçekleştiren “SubGraph” adı verilen çeşitli API’ler oluşturabilir ve yayınlayabilir.

The Graph, basit sorgular yoluyla herhangi bir Ethereum verisini rahatça aramak için kullanılabilir. Yani bir nevi blok zinciri ekosisteminin arama motoru olduğunu söyleyebiliriz. Bu, diğer birçok blok zinciri indeksleme platformunun sahip olduğu ortak sorunu giderir.

Blok zinciri uyulamaları, kesinlik, zincirin yeniden düzenlenmesi ve sorgu gerçekleştirme güvenliği gibi bazlı özelliklere bağlı kalmakta ve devam ettikme konusunda zorlanır. The Graph, bu ve diğer sorunları gidermeyi amaçlamaktadır.

“SubGraph” aracılığıyla The Graph, kullanıcıların GraphQL API aracılığıyla erişebilecekleri blok zinciri verilerini endeksler.

Ekibin aktardığı bilgilere göre, The Graph ilerleyen zamanlarda tamamen merkezsizleştirilecek. Dizinin korunmasından daha fazla düğüm (node) dahil edilecek ve sorumlu tutulacaktır.

GRT coin nedir diye soracak olursanız, GRT coin The Graph protokolünün resmi kripto parasıdır.

Platforma ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Aslında, The Graph projesi Haziran 2020’de bir milyardan fazla aramaya ulaştılar. Bu, merkeziyetsiz finans ekosisteminin kurumsal şirketlerin ilgisini çekmeye başladığı sürecin başlangıcıydı.

GRT Coin ve Ekibi

The Graph’in kurucu ortağı ve CEO’su Yaniv Tal ve ekibi, blok zinciri verilerine erişimi kolaylaştırmak için bir indeksleme protokolü geliştirdi. Tal ve kurucu ortakları, yeni Ethereum blok zinciri uygulamaları yaratmanın ne kadar zor olduğunu ilk elden deneyimlemişti. Bu yüzden de verilere erişimin önemini çok iyi biliyorlardı.

Blok zinciri uygulamalarıyla ilgili deneyimleri sayesinde, aslında henüz blok zinciri ekosistemi için merkeziyetsiz bir indeksleme ve sorgulama yazılımı olmadığını öğrendiler. Aslında blok zinciri ekosisteminin bir Google’ı yoktu. The Graph öncesinde geliştiriciler, farklı kaynaklardan verileri toplamalı, kendileri dönüştürmeli ve ayrıştırmalıydılar.

CEO Tal ve ekibinin geliştirdiği platformun misyonu, sunucu gerektirmeyen uygulamalar oluşturmak ve Web3’ü herkes için erişilebilir kılmaktır.

The Graph GRT Konseyi

GRT coin ve The Graph, gelecek zamanda yönetimini tamamen merkeziyetsiz hale getirmek istiyor. Uzun bir süredir bunu planlamaktalar. Bu merkeziyetsiz hale getirme süreci tamamlandığında büyük ihtimal, The Graph yönetim açısından MakerDAO ve Compound’a benzer bir hal alacaktır. Protokol olgunlaştığında ekip, ana partnerlerin önemli protokol kararlarına katılmasına izin vermek için merkeziyetsiz otonom organizasyon denilen DAO oluşturmayı planlıyor. DAO oluşumunda GRT coin önemli rol oynayabilir.

Diğer DAO’lar gibi, protokolün teknik parametreleri için yönetim organı olacak The Graph Konseyi, The Graph Vakfı’nın yerel yardımcı program kararlarını GRT’yi nasıl tahsis ettiğinden de sorumlu olacaktır.

The Graph Konseyi’nin yetkileri arasında hibe ve ekosistem finansmanlarının tahsis kararları, protokol yükseltmeleri, protokol parametleri ve diğer acil durum kararlarını alabilmesi de bulunur.

GRT Coin

GRT, The Graph projesinin tokenidir. Protokol içerisinde indexerların, küratörlerin ve delegatörlerin kullandığı bir değişim aracıdır. 17 Aralık 2020 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Gördüğü büyük ilgiden dolayı kısa süre içerisinde birçok borsa da listelenmiştir. Bu borsa listelemeleriyle birlikte kısa zamanda büyük yükselişler gerçekleştirmiştir.

GRT, ERC-20 tabanlı bir tokendir. Toplam arzı 10.000.000.000 GRT’dir. The Graph projesine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, satın almak için BinanceOkex ve Gate.io borsalarını kullanabilirsiniz. Binance, Okex ve Gate.io borsalarından GRT USDT işlem çiftinde işlem yapabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi için  Facebook Grubuna  Katılın

Daha Fazla Bilgi İçin Telegram Grubuna    Katılın

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir? 

Daha fazla Nasıl kategorisindeki içeriklerimiz için: Nasıl? 

Sermayesiz İş Fikirleri: Nasıl? 

YORUMLAR YAZ