• BITCOIN/TL
  465072,748
  % -2,98
 • ETHEREUM/TL
  31270
  % -2,23
 • RIPPLE/TL
  6.55
  % -1,75
 • BITCOIN CASH/TL
  3060.23,135
  % -1,04
 • LITECOIN/TL
  1091.46
  % -3,36
 • COSMOS HUB/TL
  177.89
  % 4,46
 • CARDANO/TL
  8.21
  % -2,63
 • TETHER/TL
  15.95
  % 0,36

NFT Nedir? Ayrıntılı NFT Rehberi 2021

NFT terimi uzun süredir hayatımızda olan bir terim olmasa da son zamanlarda baya popüler. Özellikle tweetlerin, capslerin, sanat eserlerinin, müziklerin, oyun içi eserlerin NFT’lere dönüşmesiyle birlikte, internet dünyasındaki herkes bu terimden haberdar.

NFT’lerin yaşadığı bu yükseliş dalgasıyla birlikte kullanıcıların aklına doğal olarak birçok soru gelmekte: NFT nedir? NFT nasıl oluşturulur? NFT’lerin fiyatı nasıl belirlenir? NFT’ler ne işe yarar?

İşte tüm soruları bu yazıda sizler için cevapladık. NFT’lerle ilgili her şeyi bu yazının sonunda öğrenmiş olacaksınız.

NFT Nedir?

NFT terimi Non Fungible Token teriminin kısaltmasıdır. Türkçe’ye değiştirilemez token olarak çevrilmiştir. Non Fungible Token, blok zinciri teknolojisi ile oluşturulan, değiştirilmez varlıklardır. Non Fungible Token’ları doğru anlamak için ilk olarak Fungible ve Non Fungible kelimelerinin anlamlarını bilmek gerekir.

Fungible kelimesi Türkçe’de değiştirilebilir anlamına gelmektedir. Non Fungible kelimesi de değiştirilemez anlamında kullanılır.

Örneğin, cebinizde bulunan 100 TL için fungible diyebiliriz. Çünkü 100 TL’yi 2 adet 50 TL veya 5 adet 20 TL şeklinde değiştirebilirsiniz. Mona Lisa tablosunu ise bölemezsiniz ve dolayısıyla değiştiremezsiniz.

Bu ayrımı yaptıktan sonra NFT’lerin bazı kullanım alanları için dünyada başka bir kopyası olmayan, özgün ve orjinal olan dijital mülk diyebiliriz.

Bazı insanlara NFT’ler hem karışık, hem de anlamsız gelebiliyor. Sonuçta bir Non Fungible Token satın aldığınızda fiziksel olarak sahip olamıyorsunuz. Tabi ki istisnalar olabiliyor. Eserinin hem NFT halini hem de fiziksel halini gönderen bazı sanatçılar olabilse de ama istisnalar kaideyi bozmaz tabi ki.

NFT’ye dönüştürülmüş bir sanat eseri veya bir varlık, artık blok zincirinde değiştirilemez ve benzersiz bir dijital kimliğe sahiptir.

Sonuç olarak, bir sanat eseri, oyun içi varlıklar veya aklınıza gelebilen “değer” biçilebilecek her şey NFT haline getirilebilir ve satışını yapılabilir.

NFT ve Kullanım Alanları

NFT’lerin çok geniş bir kullanım alanı vardır. NFT’ler yaygınlaştıkça her geçen gün farklı bir kullanım alanını görüyoruz. Birçok fiziksel ve dijital varlık kolay bir şekilde NFT haline getirilebildiği için seçeneklerimiz sınırsız diyebiliriz.

Teorik olarak NFT’lere dönüştürülebilecek olan bazı varlıklar:

Nasıl NFT Oluşturabilirsiniz?

Blok zinciri teknolojisi sayesinde isteyen herkes istediği gibi Non Fungible Token üretebililir. NFT’leştirmek istediğiniz bir dijital içeriğiniz olduğunu varsayalım, OpenSea gibi platformlar aracılığı ile basit bir süreçten geçtikten sonra kendi NFT’nizi oluşturabilir ve ilgilenen alıcılara satabilirsiniz.

Fiziksel özellik için NFT oluşturma süreci biraz daha karmaşıktır. Ancak şu anda NFT’ler için en popüler standart olan Ethereum’un ERC721 jetonu aracılığıyla bu işlemleri kolaylaştırmak için çalışan bazı özel platformlar var. Diğer platformlar, mümkün olan her yerde dijital ve fiziksel mülk satmak için benzer şekilde planlanmış standartlara sahiptir.

Nasıl NFT Satın Alabilirsiniz?

NFT’ler her ne kadar değiştirilemez ve doğrudan bölünemez olsa da, bir NFT’nin sahibi NFT varlığını kripto para birimlerine karşı (ETH vb.) satmaya karar verebilir. Bu durumu, fiat para ile satın alabileceğiniz bir ürünü satın almaya benzer.

Son zamanlarda NFT’lerin alım satımına imkan sağlayan birçok NFT pazar yeri ortaya çıktı. Örnek verecek olursak: OpenseaRaribleSuperRareFoundation ve Binance NFT pazarlarını söyleyebiliriz. Her pazar yerinin sunmuş olduğu farklı avantajlar ve fırsatlar vardır. Bazı pazar yerine üye olmak için referans gerekirken, bazılarına normal bir şekilde üye olabilirsiniz.

Bazı eserler normal fiyatı üzerinden satılırken, bazıları açık arttırma usulüyle satılır. Bu yüzden bazı NFT’ler çok yüksek fiyatlara satılabiliyor.

Daha Fazla Bilgi için  Facebook Grubuna  Katılın

Daha Fazla Bilgi İçin Telegram Grubuna    Katılın

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir? 

Daha fazla Nasıl kategorisindeki içeriklerimiz için: Nasıl? 

Sermayesiz İş Fikirleri: Nasıl? 

YORUMLAR YAZ