• BITCOIN/TL
  473334,440
  % -2,74
 • ETHEREUM/TL
  28533
  % -10,61
 • RIPPLE/TL
  6.36
  % -4,59
 • BITCOIN CASH/TL
  2862.88,277
  % -8,42
 • LITECOIN/TL
  1006.22
  % -9,90
 • COSMOS HUB/TL
  149.92
  % -15,16
 • CARDANO/TL
  7.52
  % -10,71
 • TETHER/TL
  16.39
  % 0,20

Node Nedir?

Node Nedir?

Bir node’un tanımı içeriğe göre değişebilir. Bilgisayar veya telekomünikasyon ağları söz konusu olduğunda, node’lar ya bir yeniden dağıtım noktası ya da bir iletişim uç noktası olarak hareket edebilir. Genellikle, bir node fiziksel bir ağ aygıtından oluşur, ancak sanal node’ların kullanıldığı bazı durumlar vardır.

Bir ağ node’u bir mesajın oluşturulabileceği, alınabileceği veya iletilebileceği bir noktadır. Burada farklı Bitcoin node türlerini tartışacağız: tam node’lar, süper node’lar, madenci node’ları ve SPV istemcileri.

Bitcoin Node’ları

Dağıtılmış sistemler olarak tasarlanan blok zincirleri bağlamına dalmak, bilgisayar node’ları ağı, Bitcoin’in merkezi olmayan bir eşler arası (P2P) dijital para birimi olarak kullanılmasını mümkün kılan şeydir. Bu nedenle, tasarım gereği sansüre dayanıklıdır ve kullanıcıdan kullanıcıya (dünyada ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar) bir aracının işleme karışmasını gerektirmez.
Bu nedenle, blok zinciri node’ları, farklı işlevleri yerine getirebilecek bir iletişim noktası olarak hareket etmekten sorumludur. Bitcoin ara yüzüne bağlanan herhangi bir bilgisayar veya cihaz, birbirleriyle bir şekilde iletişim kurmaları anlamında bir node olarak kabul edilebilir. Bu node’lar ayrıca Bitcoin eşler arası protokolünü kullanarak dağıtılmış bilgisayar ağı içindeki işlemler ve bloklar hakkında bilgi iletebilir. Bununla birlikte, her bilgisayar node’u kendi özel işlevlerine göre tanımlanır, bu nedenle farklı türde Bitcoin node’ları vardır.

Tam Node’lar (Full Node)

Tam Node’lar Bitcoin’i gerçekten destekleyen ve güvenliğini sağlayan node’lardır ve bunlar ağ için vazgeçilmezdir. Bu node’lar, sistemin fikir birliği kurallarına karşı işlemleri ve blokları doğrulama sürecinde yer aldıkları için tam olarak “doğrulayan” node’lar olarak da adlandırılabilir. Ayrıca, tam node’lar yeni işlemleri ve blokları blok zincirine aktarabilir.

Genellikle, tam bir node her blok ve işlemle Bitcoin blok zincirinin bir kopyasını indirir, ancak bu, tam bir node olarak kabul edilmek için bir gereklilik değildir (bunun yerine blok zincirinin azaltılmış bir kopyası kullanılabilir).

Farklı yazılım uygulamalarıyla tam bir Bitcoin node’u oluşturulabilir, ancak en çok kullanılan ve popüler olanı Bitcoin Core’dur. Bitcoin Core tam node’unu çalıştırmak için minimum gereksinimler şunlardır:

 • Windows, Mac OS X veya Linux’un yeni bir sürümüne sahip masaüstü veya dizüstü bilgisayar.
 • 200 GB boş disk alanı.
 • 2 GB bellek (RAM).
 • En az 50 kB/s yükleme hızına sahip yüksek hızlı internet bağlantısı.
 • Ölçülmemiş bir bağlantı veya yüksek yükleme limitlerine sahip bir bağlantı.

Çevrimiçi tam node’lar, ayda 200 GB yükleme kullanımına ve ayda 20 GB indirme kullanımına ulaşabilir veya bunu aşabilir. Ayrıca, tam node’unuzu ilk başlattığınızda ~ 200 GB veri indirmeniz gerekecektir.

Tam node’unuz günde en az 6 saat çalışmalıdır. Sürekli çalıştırırsanız daha da iyi olur (7/24). Birçok gönüllü kuruluş ve kullanıcı, Bitcoin ekosistemine yardımcı olmanın bir yolu olarak tam Bitcoin node’larını çalıştırıyor. 2018 itibariyle, Bitcoin ağında çalışan yaklaşık 9.700 kamu node’u var. Bu sayının yalnızca, görünür ve erişilebilir olan dinleme Bitcoin node’larını (diğer bir deyişle dinleme node’ları olarak) ifade eden genel node’larını içerdiğini de hatırlatalım.

Genel node’ların yanı sıra, görünür olmayan birçok gizli node vardır (dinlemeyen node’lar). Bu node’lar genellikle bir güvenlik duvarının arkasında, Tor gibi gizli protokoller aracılığıyla veya yalnızca bağlantıları dinlemeyecek şekilde yapılandırıldıkları için çalışır.

Süper Node’lar

Esasen, bir dinleme node’u veya süper node, genel olarak görülebilen tam bir node’dur. Kendisiyle bağlantı kurmaya karar veren diğer node’larla iletişim kurar ve bilgi sağlar. Bu nedenle, bir süper node temelde hem veri kaynağı hem de iletişim köprüsü olarak hareket edebilen bir yeniden dağıtım noktasıdır.

Güvenilir bir süper node tipik olarak 7/24 çalışır ve birkaç yerleşik bağlantıya sahiptir, blok zinciri geçmişini ve işlem verilerini dünya çapındaki birden çok node’a iletir. Bu nedenle, bir süper node, gizli bir tam node’a kıyasla muhtemelen daha fazla hesaplama gücü ve daha iyi bir internet bağlantısı gerektirecektir.

Madenci Node’ları

Mevcut rekabet senaryosunda Bitcoin madenciliği yapabilmek için özel madencilik donanımına ve programlarına yatırım yapılması gerekiyor. Bu madencilik programları (yazılım) Bitcoin Core ile doğrudan ilgili değildir ve Bitcoin bloklarını denemek ve çıkarmak için paralel olarak yürütülür. Bir madenci tek başına (solo madenci) veya gruplar halinde (havuz madenciliği) çalışmayı seçebilir.

Solo madencilerin tam node’ları blok zincirinin kendi kopyasını kullanırken, havuz madencileri birlikte çalışır ve her biri kendi hesaplama kaynaklarına (hash gücü) katkıda bulunur. Madencilik havuzunda, yalnızca havuzun yöneticisinin tam node’u çalıştırması gerekir – bu, havuz madencisinin tam node’u olarak adlandırılabilir.

SPV istemcileri

Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulama (SPV) istemcileri olarak da bilinen hafif istemciler, Bitcoin ağını kullanan ancak tam bir node gibi davranmayanlardır.

Kısaca SPV, bir kullanıcının tüm blok verilerini indirmek zorunda kalmadan bazı işlemlerin bir bloğa dahil edilip edilmediğini kontrol edebildiği yöntemdir. Bu nedenle, SPV istemcileri diğer tam node’lar tarafından sağlanan bilgilere güvenir. Hafif istemciler, iletişim uç noktaları olarak çalışır ve birçok kripto para cüzdanı tarafından kullanılır.

İstemci ve Madencilik Node’ları

Tam bir node çalıştırmanın, tam bir madencilik node’u çalıştırmayla aynı olmadığını unutmamak önemlidir. Madenciler pahalı madencilik donanımına ve yazılımına yatırım yapmak zorundayken, herkes tamamen doğrulayan bir node’u çalıştırabilir.

Bir blok madenciliği yapmaya çalışmadan önce, madencinin daha önce tam node’lar tarafından geçerli olarak kabul edilen bekleyen işlemleri toplaması gerekir. Ardından, madenci bir aday blok (bir grup işlemle) oluşturur ve bu bloğu kazmaya çalışır. Bir madenci aday bloğu için geçerli bir çözüm bulmayı başarırsa, diğer tam node’ların bloğun geçerliliğini doğrulayabilmesi için bunu ağa yayınlar. Bu nedenle, fikir birliği kuralları, madenciler tarafından değil, dağıtılmış doğrulama node’ları ağı tarafından belirlenir ve güvence altına alınır.

Node’lar Neden Önemli

Bitcoin node’ları, Bitcoin P2P ağ protokolü aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurar ve bunu yaparak sistemin bütünlüğünü garanti eder. Yanlış davranan veya yanlış bilgi yaymaya çalışan bir node, dürüst node’lar tarafından hızla tanınır ve ağla bağlantısı kesilir.

Tam doğrulayıcı bir node çalıştırmanın finansal getiri sağlamamasına rağmen, kullanıcılara güven, güvenlik ve gizlilik sağladığı için şiddetle tavsiye edilir. Tam node’lar, kurallara uyulmasını sağlar. Blok zincirini saldırılara ve dolandırıcılıklara (çifte harcama gibi) karşı korurlar. Ek olarak, tam bir node’un başkalarına güvenmesine gerek yoktur ve kullanıcının parasının tam kontrolünü elinde tutmasına izin verir.

Daha Fazla Bilgi için  Facebook Grubuna  Katılın

Daha Fazla Bilgi İçin Telegram Grubuna    Katılın

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir? 

Daha fazla Nasıl kategorisindeki içeriklerimiz için: Nasıl? 

Sermayesiz İş Fikirleri: Nasıl? 

YORUMLAR YAZ