• BITCOIN/TL
  473334,302
  % -2,74
 • ETHEREUM/TL
  28533
  % -10,61
 • RIPPLE/TL
  6.36
  % -4,59
 • BITCOIN CASH/TL
  2854.27,472
  % -8,70
 • LITECOIN/TL
  1005.14
  % -9,97
 • COSMOS HUB/TL
  149.92
  % -15,16
 • CARDANO/TL
  7.5
  % -10,92
 • TETHER/TL
  16.39
  % 0,20

Oracle Nedir? Oracle Token Nedir?

Oracle, bir “blockchain”in sahip olmadığı verilere ulaşmasını sağlayan herhangi bir cihaz veya varlıktır. Günlük sıcaklık verilerini veya bir siyasi adayın aldığı oy sayısını dış dünyadan Ethereum gibi bir blok zincirine veri gönderir. Blok zinciri üzerindeki akıllı sözleşme de bu verileri, kime dağıtılacağına karar vermek için kullanılabilir.

Aslında oracle, bir Ethereum akıllı sözleşmesinin görev dizisini otomatik olarak gerçekleştirmesine yardımcı olur. Akıllı sözleşmeler, Ethereum gibi blok zincirlerinin mümkün kıldığı ancak doğru koşullar yerine getirildiğinde uygulayan araçlardır.

Sonuç olarak oracle, iki farklı ağ arasında bir veri transferi de sağlayabilir. Örneğin Ethereum ağında olmayan bir “coin”in fiyatı veri ile aktarılabilir. Bu da farklı ağların birbiriyle iletişimini arttırır.

Akıllı kontrat ve oracle arasındaki veri şeması

“Oracle”ların Genel Problemleri Nelerdir?

Ethereum gibi bir blok zincirinin belirleyici kalitesi, akıllı sözleşmeler ile yürütebilmesidir. Kuralları uygulamak için hiçbir kuruluşa güvenmesi gerekmez. Hiçbir aracı, akıllı sözleşmenin koşullarının karşılandığını varsayarak işlem gerçekleştirmez. Sözleşme, basitçe yapmaya programlandığı şeyi yapar.

Ethereum gibi blok zincirleri ise üçüncü şahıslara ihtiyaç duyulmaması için yapılmıştır. Ancak oracle, harici bir varlık tarafından çalıştırılan bir veri beslemesidir.

Bu yüzden bir veri kaynağına güvenmek sorunlara yol açabilir. Örneğin, bir “oracle”ın sahibi, akıllı sözleşmelerin veri akışını lehine yönlendirmek için yanlış veriler yayınlayabilir. Alternatif olarak, birisi verileri kendi lehine yönlendirmek için veri akışını “hack”leyebilir.

“Oracle”lara bağlı olmayan akıllı sözleşmelerde bu sorun yoktur. Bununla birlikte araştırmacılar, bu sorunu hafifletmek ve daha merkezi olmayan veya kötü aktörlere karşı başka şekilde korunan “oracle”lar yaratmak için çeşitli yolları araştırıyorlar.

Bu yüzden merkezsiz uygulamalar (DAPP) birden fazla oracle kullanmayı tercih ediyor. Sebebi ise veri manipülasyonunun önüne geçilmesidir.

Hangi Uygulamalar Oracle Kullanır?

LINK ve BAND başta olmak üzere, çoğu Ethereum uygulaması oracle kullanır. Merkezi olmayan bir tahmin platformu olan Augur, katılımcıların gelecekte ne olacağı konusunda bahse girmesine izin verir. Örneğin, katılımcılar şu soruya evet veya hayır şeklinde bahse girebilirlerdi: “Joe Biden 2024 seçimini kazanacak mı?” Augur, Biden’in kazanıp kazanmadığını anlamak için “oracle”lardan gelen verileri kullanır ve böylece bahsi sonuçlandırır.

YORUMLAR YAZ