• BITCOIN/TL
  466582,297
  % -2,80
 • ETHEREUM/TL
  31503
  % -3,63
 • RIPPLE/TL
  6.61
  % -3,89
 • BITCOIN CASH/TL
  3116.73,124
  % -5,83
 • LITECOIN/TL
  1084.94
  % -4,88
 • COSMOS HUB/TL
  164.6
  % -7,55
 • CARDANO/TL
  8.43
  % -7,19
 • TETHER/TL
  15.95
  % 0,27

PoW Ve PoS Nedir? Farkları Nelerdir?

Kripto para dünyasında karşılaşabileceğiniz teknik ifadeler arasında, PoW ve PoS ifadesinin bulunduğunu da göreceksiniz. PoW ve PoS nedir? Farkları nelerdir? Bu yazı içeriğinde sizlere konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

PoW Ve PoS Madenciliği

Bu konuları yani PoW ve PoS ifadesini anlayabilmek için, önce PoW ve PoS madenciliği konusuna bakalım. Temel konulardan bir tanesi olmak ile birlikte, madencilik konusunu açıkladıktan sonra aralarındaki farkları daha net bir şekilde görmeye başlayacaksınız.

PoW Madenciliği Nedir?

Önce PoW konusundan başlayalım ve PoW ifadesinde madenciliğin ne anlamına geldiğini görelim. Bu tip bir madencilik seçeneğini tercih eder iseniz, kazmış olduğumuz blok kadar coin kazanma şansına sahip olacaksınız. Bu tarz bir madencilik işleminde, yatırımcıların her türlü veri blokları doğrulamada aktif bir rol alınma zorunluluğu ortaya çıkacaktır. Bu da işlemlerin doğrulanması ile birlikte yeni coin üretimine destek verecektir. Madencilik türüne bakıldığında, blok doğrulama işlemleri için aktif olarak çalışılmasına gerek duyulmayacaktır ve bunun karşılığında herhangi bir ödül alınmayacaktır. Peki ödül ne olacaktır? Ödül bu sistemde tamamen, yeni blok işlemini çözen ilk şahsa verilmektedir.

PoS Madenciliği Nedir?

Madencilik olarak tanımlanmak ile birlikte, kullanıcıların yeni para üretmeleri için herhangi bir işlem yapmalarına gerek duyulmayan bir sistemden bahsedilmektedir. Bu nedenle para basmak olarak tanımlanması da mümkündür. Elektronik cüzdanlarda para tutma işlemi yapılmaktadır. Ödül anlayışı gündeme getirildiğinde, cüzdan içerisinde tutulmuş coin miktarı ile doğrudan orantılı olduğu görülecektir.

Eğer cüzdanınızda ne kadar çok paranız bulunuyor ise, o kadar ödül kazanma yani yeni para üretme şansına sahip olacaksınız. Peki ödül anlayışına etki eden faktör nedir? Ödül anlayışına etki eden faktör, coinlerin cüzdanda bulunmuş olduğu süredir. Ne kadar uzun süre bulundurur iseniz, kıdem anlayışı gündeme gelecek ve ödül miktarlarının da o derece yüksek seviyelere çıktığı görülecektir.

PoW İle Pos Arasındaki Farklar

Her 2 seçenek için de yani PoW ve PoS seçeneği içinde madencilik anlayışı anlatıldıktan sonra, bu bölümde sizlere, PoW ve PoS nedir? Farkları nelerdir? Sorusunun karşılığını anlatalım. Aslında madencilik anlayışında aradaki fark ifade edilmiştir. PoW madencilik işlemine bakıldığında, kazdığınız blok kadar coin kazanma şansının yaratıldığını göreceksiniz. Buna karşılık PoS madenciliğinde bu tip bir işlem yapılmayacaktır. Sadece cüzdanlarda coin tutulması yeterli olacaktır. PoW ifadesine bakıldığında, ödül anlayışında en yüksek işlemci gücüne sahip olan şahısların ödül alma ihtimalinin yüksek olduğu görülmektedir.

Buna karşılık PoS sistemine bakıldığında, cüzdanlarda coin miktarları ne kadar uzun süre tutulur ise, o kadar yüksek değerli ödül alma ihtimalinin olduğu görülebilmektedir. Belirgin temel farklar arasında bunların bulunduğunu söyleyebiliriz. Belirgin ifadesinin içerisinde, PoW sisteminde madencilik anlayışı geçerli olmak ile birlikte, PoS sisteminde madencilik ifadesinin kullanılması mümkün olmayacaktır.

Birinde para kazanmak için yani PoW sisteminde para kazanmak için, madencilik yaparsınız, PoS sisteminde para kazanmak için madencilik yapmazsınız. Oluşturmuş olduğunuz cüzdanlarda coin tutarsanız, sadece cüzdanlarda tutmuş olduğunuz coin miktarları uzun süre muhafaza edilecektir. Ne kadar uzun süre muhafaza eder iseniz, kazanacağınız ödül miktarı yani coin miktarı o derece yüksek olacaktır.

Daha Fazla Bilgi için  Facebook Grubuna  Katılın

Daha Fazla Bilgi İçin Telegram Grubuna    Katılın

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir? 

Daha fazla Nasıl kategorisindeki içeriklerimiz için: Nasıl? 

Sermayesiz İş Fikirleri: Nasıl? 

YORUMLAR YAZ