• BITCOIN/TL
  465332,249
  % -2,75
 • ETHEREUM/TL
  31401
  % -3,50
 • RIPPLE/TL
  6.63
  % -3,27
 • BITCOIN CASH/TL
  3106.47,512
  % -7,09
 • LITECOIN/TL
  1085.61
  % -5,19
 • COSMOS HUB/TL
  166.18
  % -6,32
 • CARDANO/TL
  8.43
  % -6,41
 • TETHER/TL
  15.97
  % 0,46

SegWit2x Nedir?

Kripto para dünyasında gündeme gelen ya da karşılık bulan sorulardan bir tanesi de, SegWit2x nedir? olarak kendini göstermektedir. Bu yazıda sizlere, SegWit2x olarak isimlendirilmiş sistem hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bir plan ya da çok özel bir çatal ifadesinin kullanılması kesinlikle mümkün olacaktır. Tabi ki bu uygulama ile birlikte, daha önce herhangi bir şekilde geçerli olmayan bazı kuralların da gerçeğe dönüştürüldüğü, yani kripto para dünyasında hayata geçirilmiş olduğu ortaya çıkmaktadır. Temel görevi gibi bir anlayış içerisinde ise, segWit2x ifadesini, ağ üzerinde düzenli olarak gerçekleşecek blok boyutlarının değiştirilmesi, 1 mega byte’tan 2 mega byte’a çıkarılması olarak tanımlamak kesinlikle mümkün olacaktır. Tabi ki bu sistemin kullanılmasında iyi fikir anlayışı gündeme gelmek ile birlikte, bazı şahısların da buna tamamen karşı çıktığı görülebilmektedir.

SegWit2x Özellikleri

Konuyu daha net bir şekilde anlayabilmek için, sizlere birde özellikler hakkında bilgi verelim. Alternatif bir yazılım olarak gündeme getirilmiştir. Ağa katılmış olan şahıslar tarafından kullanılmak ile birlikte, protokol kurallarının tamamını içermektedir. Bitcoin yazılım sisteminin değişik bir versiyonu olarak da tanımlamak mümkün olacaktır. Blok boyutu artırılmak amacı ile ortaya çıkarılmış bir girişimdir. Birçok çatallanma, diğer birçok kapasite artırım imkanına sahip iken, ağ üzerinde belirli bir yöne odaklanmaktadır. Sert çatallanma ifadesi ise, ağın yazılımın yeni kurallara göre yükseltilmeyen herkes tarafından, artık ağın bir parçası olmayacağı ifadesinin gündeme gelmesidir.

SegWit2x Nasıl Sonuçlar Doğurabilir?

Elbette SegWit2x sisteminin doğuracağı sonuçlar bulunmaktadır. Bunları da bitcoin kurallarının değişmesi, 2 bitcoin oluşturulması, bitcoin kurallarının değişmeyeceği gibi bölümlere ayırmak mümkün olacaktır. Farklı sonuçlarda, bitcoin kurallarının değişmesi anlayışında, birçok madenci ya da madencilerin tamamı yazılımlarını güncellemek zorunda kalacaktır. Bitcoin blok zinciri kusursuz bir şekilde çalışmaya devam edecektir. Fakat daha büyük bloklara sahip olacaktır. Dolayısı ile SegWit2x tarafından belirlenmiş kurallar, aynı zamanda bitcoin kuralları haline gelecektir. 2 bitcoin oluşturur anlayışı ise, bütün madencilerin değil, bazı madencilerin yazılımlarını güncellemesi anlayışıyla ortaya çıkacaktır. Tabii ki böyle bir durumda, 2 blok zincir oluşacaktır. Bunun ile birlikte, eski bitcoin ile birlikte, segWit2x bitcoin şeklinde 2 farklı kurallara sahip ve kendine has kripto para seçeneklerinin meydana geldiği görülecektir. Diğer bir sonucu, bitcoin kuralları değişmez olarak açıklamak mümkün olabilir. Peki bu nasıl gerçekleşir? Bu durumda da, madencilerin çoğunluğu yani oldukça önemli bir bölümü, yeni yazılımı kullanmayacaktır. Bütün ağ ya da bütün sistem mevcut kurallar dahilinde işlemeye devam edecektir. Tabi ki buna bağlı olacak şekilde, bitcoin kuralları açısından da herhangi bir değişiklik, kural değişikliği gündeme gelmeyecektir.

SegWit2x Kimler Tarafından Destekleniyor?

Peki SegWit2x nedir? İfadesinde görülen bu sonuç, kimler tarafından destek almaktadır? Madenciler tarafından desteklendiği görülebilmektedir. Madenciler, blok zincir anlayışını güvence altına almak istemekte ve bitcoin blok ödüllerinden kazanç elde etmek için gerekli donanımları çalıştıran ağ kullanıcıları olarak destek vermektedir. Bazı girişimcilerin desteklediği görülecektir. Kar sağlayan işletmeler, SegWit2x destek anlayışında ön plana çıkmaktadır. Tartışılan konulara bakıldığında ise, bitcoin dijital para olmalı. Bitcoin hareketsizliği nedeniyle, rakiplerin kazanması ve mevcut güncellemelerin yetersiz kalması gibi seçeneklerin yani ana konu başlıklarının ön plana çıktığı görülmektedir.

Daha Fazla Bilgi için  Facebook Grubuna  Katılın

Daha Fazla Bilgi İçin Telegram Grubuna    Katılın

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir? 

Daha fazla Nasıl kategorisindeki içeriklerimiz için: Nasıl? 

Sermayesiz İş Fikirleri: Nasıl? 

YORUMLAR YAZ