• BITCOIN/TL
  464920,198
  % -3,19
 • ETHEREUM/TL
  31258
  % -2,27
 • RIPPLE/TL
  6.55
  % -1,76
 • BITCOIN CASH/TL
  3060.62,256
  % -1,06
 • LITECOIN/TL
  1091.46
  % -3,36
 • COSMOS HUB/TL
  178
  % 4,52
 • CARDANO/TL
  8.21
  % -2,63
 • TETHER/TL
  15.95
  % 0,36

Shiba Uni (Shib) Coin Nedir ? Projesi ve Geleceği

Shiba Uni yada Shib Coin popüler meme coindir ve Elon Musk sonrası yaşanan olaylar popülerliğini arttırmıştır. Shib coin nedir ? Geleceği ve Tarihi.

Shiba Inu (SHIB), blok zinciri yatırım topluluğunun ilgisini çekmek üzere tasarlanmış bir “Meme Coin”‘dir. Bu token, birçok kişi tarafından Dogecoin’in bir kopyası olarak görülüyor.

Ancak, iki proje arasında bazı önemli teknik farklılıklar var. Shibu’nun anonim geliştirme ekibi, platformu “ merkezi olmayan kendiliğinden topluluk oluşturma deneyi ” olarak nitelendirdi. Projeyi Dogecoin’e uygun bir alternatif olarak nitelendirdiler. Bu tanım, geliştiricilerin tokeni “ Dogecoin katili ” olarak isimlendirmesine sebep oldu.

Shiba Inu Nedir?

Shiba Inu ( SHIBUSD ), Japon av köpeği türü olan Shiba Inu isimli köpeği maskot olarak kabul etmiş Ethereum tabanlı bir altcoindir (Bitcoin dışında bir kripto para birimi). Shiba Inu, yaygın olarak Dogecoin’e bir alternatif olarak kabul edilir ; aslında, Shiba Inu’nun savunucuları onu “Dogecoin katili” olarak nitelendirdi.

Shiba Inu Ağustos 2020’de “Ryoshi” adlı anonim bir kişi veya grup tarafından yaratıldı. Bu oluşum sürecinde ekip projenin tanıtımı için ciddi bir kaynak ayırırken temel hedefi Doge’nin yüksek popülerliğinden faydalanmaktı. Nitekim son fiyatlara bakılacak olursa bunu başardıkları pek açık ortadadır.

Shiba Inu’nun fiyatı Ekim 2021’de on kattan fazla arttı ve ona 35 milyar dolarlık bir piyasa değeri kazandırmış oldu (31 Ekim 2021 itibariyle) ve tüm kripto paralar arasındaki rekabette Shib coini 10. sıraya yükseltti. Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın 4 Ekim 2021’de yeni Shiba Inu yavrusu Floki’nin bir resmini içeren bir tweet’i, meme coin’in fiyat artışı için ilk ivmeyi sağladı. Musk, Dogecoin’in en ünlü destekçilerinden biri olduğu ve kendi kendini “Dogefather” ilan ettiği için, twitleri kripto para piyasalarında ciddi fiyat oynaklıklarına sebep oldu.

Shiba Inu ekosisteminin yol gösterici ilkeleri , ShibaToken.com web sitesinde bulunan bir “Woof Paper”‘da belirtilmiştir.

Makaleye göre, Shiba Inu basit bir soruya yanıt olarak geliştirildi: “Bir kripto para projesi %100 topluluğu tarafından yürütülürse ne olur?” Kurucusu Ryoshi, temelde projeyi “bir topluluğun bir işi başarıp başaramayacağının deneyi ” olarak tanımladı.

ShibArmy’nin 500.000’den fazla üyeden oluşan tabanı, şu ilkeleri benimsemiştir:

 • Sıfırdan bir şey yaratma ruhuyla yola çıkan projeye herkes katkı sağlamalı.
 • Mevcut bir topluluktan veya önceden bir araya getirilmiş ekipten kurulmamış bir topluluk bir projeyi ne kadar destekleyebilir ?
 • Shiba Inu köpeklerine karşı duyulan ortak sevgi.

Shiba Inu, Ethereum tabanlı bir ERC-20 belirteci olduğundan, kendi blok zinciri yerine Ethereum blok zincirinde oluşturulur ve barındırılır. Ryoshi, makalesinde Shiba Inu ekosistemini Ethereum üzerinde inşa etmeyi seçtiğini çünkü zaten güvenli ve iyi kurulmuş olduğunu bu sebeple kendi blokzincirini kurmanın gereksiz olduğunu belirtiyor.

Shiba Inu (SHIB) Hangi Sorunları Çözer?

Shiba Inu, kullanıcılara daha fazla kazanç potansiyeli sağlamayı amaçlamaktadır. Projenin arkasındaki ana hedef, herkesin milyonlarca sahip olabileceği kadar düşük fiyatlı bir ERC-20 tokeni ve ekosistemi oluşturmaktı. Projenin jetonlarını kasıtlı olarak bir kuruşun çok altında fiyatlandırdılar. Bu kritere göre, geliştiriciler şimdiye kadar başarılı oldular.

Shiba Inu’nun (SHIB) Faydaları

Biraz kar elde etme şansının yanı sıra, Shiba Inu tamamen eğlenmekle alakalı bir projedir. Meme tokenleri, blok zinciri sektörüne aşinalık kazandırmak için gerçekten tasarlanmıştır. İnsanlar sevimli Shiba Inu’yu gördüklerinde, rahatlamalarına ve merkezi olmayan ekonomiye geçişlerinden bunalmış hissetmemelerine yardımcı oluyor.

Shiba Inu (SHIB) Nasıl Çalışır?

Shiba Inu (SHIB), Ethereum tabanlı bir simgedir. Bir ERC-20 tokeni olarak, Ethereum ekosisteminin tam güvenliğinden ve desteğinden yararlanır. Ethereum, şu anda dünyadaki en büyük merkezi olmayan Dapp ve token ekosistemidir. Ethereum altyapısının üzerine inşa edilmiş 200.000’den fazla tokeni ve binlerce ağı destekler.

Shiba Inu’nun Tarihi (SHIB)

Shiba Inu, 2020’de pazara girmiştir. Bir grup anonim geliştirici tarafından piyasaya sürülmüştür. Ana geliştirici Ryoshi adıyla devam toplulukta yer almaya devam etmektedir. Kendi gönderilerine göre, Ryoshi elinde herhangi bir Shib coin tutmamaktadır. Benzersiz bir şekilde, bir Uniswap IEO aracılığıyla başlatılan projede geliştiriciler, projenin likiditesinin %50’sini Uniswap havuzuna kitlemiştir.

Shiba Inu Ekosistemi

Shiba Inu ekosistemi aşağıdaki üç tokenden oluşur:

 • Shiba Inu (SHIB) : Bu, projenin temel para birimidir. 1 katrilyon (1.000 trilyona eşit) bir arz ile başlayarak, Ryoshi %50’sini Uniswap’ta (likidite amacıyla) kilitledi ve ardından diğer %50’yi saklaması için Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’e gönderdi. Mayıs 2021’de Buterin, ülke koronavirüsün delta varyantından sarsılırken Hindistan’daki bir COVID-19 yardım fonuna 50 trilyondan fazla, ardından 1 milyar doların üzerinde değere sahip Shiba Inu coini bağışladı. Kısa bir süre sonra, Buterin ayrıca Shiba Inu’nun toplam arzının %40’ını yakarak kripto paranın arzını düşürdü.
 • Leash (LEASH) : Shiba Inu ekosistemindeki ikinci tokeni olan Leash, trilyonlarca Shiba Inu coine kıyasla toplam yalnızca 107.646 coin arzıyla ekosistem yelpazesinin diğer ucunu temsil eder.
 • Bone (BONE) : Bone, toplam 250.000.000 jeton arzı ile dolaşım arzı açısından diğer iki jeton arasında yer alır. ShibArmy’nin alınması gereken kararlar için oy kullanmasına izin verecek bir yönetim tokeni olacak şekilde tasarlanmıştır.

Shiba Inu Ekosistemi ayrıca şunları içerir:

 • ShibaSwap : DeFi platformu ShibaSwap’ın amacı, merkezi olmayan bir şekilde kripto para ticareti yapmak için güvenli bir yer sağlamaktır. SHIB ve LEASH en iyi ShibaSwap aracılığıyla alınır ve satılır.
 • Shiba Inu Incubator : Odağı resim, fotoğraf ve dijital işleme gibi popüler sanat biçimlerinin ötesine geçmeyi ve yaratıcılığ, ustalığı onurlandırmanın yollarını keşfetmeyi amaçlıyor.
 • Shiboshiler : Shiboshiler , her Shiboshi’yi benzersiz ve tahsil edilebilir kılan farklı özelliklere sahip, Ethereum blok zincirinde yazılmış 10.000 Shiba Inu tarafından oluşturulan NFT Tokenleridir.

Shiba Inu neden “Dogecoin katili” olarak adlandırılıyor?

Shiba Inu’nun kurucusu Ryoshi’ye göre, SHIB’nin değeri “asal ve Dogecoin’in değerini geçmeye hazır” olduğu için “Dogecoin katili” takma adını aldı. Ryoshi, SHIB’nin 0,01 dolara asla ulaşmasa bile, SHIB’nin tanıtımı ve faydasının, orantılı olarak Dogecoin’den daha değerli olacağı anlamına geldiğini ekliyor.

Shiba Inu Ekim 2021’de Neden Yükseldi ?

Birkaç nedenden dolayı. İlk olarak, SHIB Ekim 2021’de on kattan fazla yükseldi ve tüm kripto para birimleri arasında ilk ona girdi ve bunun sonucunda tüccarlardan büyük ilgi gördü ve medyanın büyük ilgisini çekti. İkincisi, Tesla’nın kurucusu Elon Musk, Ekim ayının ilk haftasında yeni Shiba Inu yavrusu Floki’nin bir resmini tweetledi ve meme tokeninde önemli bir yatırımcı ilgisine maruz bıraktı. Buna ek olarak, kripto yatırımcıları Shiba Inu NFT’lerinin piyasaya sürülmesinin yanı sıra SHIB’nin popüler hisse senedi ve kripto ticaret uygulaması Robinhood borsasında listeleneceğine dair doğrulanmamış söylentilerle fiyat gittikçe yükseldi.

Shiba Inu Riskli Bir Yatırım mı?

Evet, Shiba Inu çok riskli, spekülatif bir yatırımdır. Kripto para birimleri son derece değişken olabilir ve SHIB’nin son kazanımları onu önemli bir düşüşe karşı savunmasız hale getirebilir. Shiba Inu’nun da çok sınırlı bir faydası var ve değeri esas olarak sosyal medya kaynaklı bir spekülatif çılgınlığa dayanıyor. Bu da projenin herhangi bir teknolojik dayanağının olmadığını gösteriyor.

Shiba Inu (SHIB) Geleceği

SHIB tokenin arkasındaki geliştiriciler projeye başlamadan önce ciddi bir araştırma yaptılar. Platform, daha fazla pazar hareketi sağlamak için çeşitli özellikleri ve dikkate değer trendleri birleştirmeyi hedefledi. Ayrıca, bu tokenlerin ultra düşük fiyatı, artan ilgileri görmelerine yardımcı oldu. Proje henüz yeni olduğu için, yalnızca kaybetmeyi göze aldığınız kadar yatırım yapmanız çok önemlidir. Kaybı riske atmaya hazırsanız, Shiba Inu size arzu ettiğiniz heyecanı sağlayabilir. Daima sorumlu yatırım yapın.

Daha Fazla Bilgi için  Facebook Grubuna  Katılın

Daha Fazla Bilgi İçin Telegram Grubuna    Katılın

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir? 

Daha fazla Nasıl kategorisindeki içeriklerimiz için: Nasıl? 

YORUMLAR YAZ