• BITCOIN/TL
  465708,487
  % -3,49
 • ETHEREUM/TL
  31296
  % -5,37
 • RIPPLE/TL
  6.6
  % -4,65
 • BITCOIN CASH/TL
  3069.15,495
  % -6,10
 • LITECOIN/TL
  1082.04
  % -6,14
 • COSMOS HUB/TL
  165.01
  % -9,50
 • CARDANO/TL
  8.4
  % -8,18
 • TETHER/TL
  15.97
  % 0,89

Sybil Saldırısı Nedir?

Sybil saldırısı, bir kişinin birden fazla hesap, düğüm veya bilgisayar oluşturarak çevrim içi bir ağı ele geçirmeye çalıştığı siber saldırı türüdür. Sybil saldırısı yapmak birden fazla sosyal medya hesabı açmak kadar basittir.

Kripto para teknolojileri ile daha alakalı bir örnek, kötü amaçlı bir kişinin bir blockchain ağında birden fazla düğüm çalıştırması, sybil saldırısı olarak düşünülebilir.

Sybil saldırısı kavramındaki “Sybil” kelimesi, çoklu kişilik bozukluğu ya da kişilik bölünmesi tedavisi olarak bilinen Sybil Dorsett adlı bir kadın hakkındaki bir vaka çalışmasından gelmektedir.

Sybil Saldırısı Nasıl Yaşanır?

Sybil saldırısı yapan saldırganlar, yeterince sahte kimlik veya Sybil kimliği oluştururlarsa, ağdaki dürüst düğümleri geride bırakabilir. Daha sonra blok almayı veya iletmeyi reddederek diğer kullanıcıları ağda engelleyebilirler.

Saldırganları, ağ bilgi işlem gücünün veya hash oranının çoğunluğunu kontrol etmeyi başardıkları gerçekten büyük ölçekli Sybil saldırılarında, %51 saldırısı gerçekleştirebilirler. Bu gibi durumlarda işlemlerin sırasını değiştirebilir ve işlemlerin onaylanmasını engelleyebilirler. Hatta kontroldeyken yaptıkları işlemleri tersine çevirerek çifte harcama da yapabilir.

Yıllar boyunca, bilgisayar bilimcileri, Sybil saldırılarının nasıl tespit edilip önleneceğini bulmak için çok fazla zaman ve araştırma ayırdı. Şimdilik, Sybil saldırısına karşı garantili bir savunma yöntemi yok.

Sybil Saldırısı Nasıl Önlenir?

Sybil saldırısı nedir ve nasıl yaşanır konusunu öğrendik. Peki, kripto para sistemlerinde Sybil saldırısı nasıl önlenir? Birçok blockchain Sybil saldırılarına karşı korunmak için Proof of Work (İş kanıtları ya da PoW), Proof of Stake (hisse kanıtları ya da PoS) ve Delegated Proof of Stake (Onaylanmış hisse kanıtları ya da DPoS) gibi fikir birliği algoritmaları kullanır.

Bu fikir birliği algoritmaları aslında Sybil saldırılarını engellemez, sadece bir saldırganın Sybil saldırısı yapmasına çok elverişsiz bir hale getirir. Örneğin, Bitcoin blockchaininde yeni bloklar oluşturulurken her bir yeni bloğun belirli kurallar dizisine uyması gerekir. Bu kurallardan biri Bitcoin blokchain ağında bir blok oluşturmak için iş kanıtı (PoW) mekanizmasının toplam işlem gücü ile orantılı bir güce sahip gerektiğidir. Bu açıdan büyük bir yeni bir sybil saldırısı yapmak için ağında en az %51 işlem gücünü ele almanız gerekir. Bunu başarmak hem çok zor ve hem çok maliyetlidir.

Ayrıca Bitcoin madenciliği çok yoğun olduğu için madenciler bir Sybil saldırısına teşebbüs etmek yerine madenciliği dürüstçe sürdürmek için çok güçlü teşviki vardır.

YORUMLAR YAZ