• BITCOIN/TL
  463117,468
  % -4,83
 • ETHEREUM/TL
  30965
  % -7,41
 • RIPPLE/TL
  6.58
  % -6,09
 • BITCOIN CASH/TL
  3074.93,612
  % -6,66
 • LITECOIN/TL
  1079.67
  % -7,01
 • COSMOS HUB/TL
  162.49
  % -11,75
 • CARDANO/TL
  8.26
  % -10,84
 • TETHER/TL
  15.95
  % 0,13

Tether (USDT) Nedir?

Tether (USDT), ABD dolarına eş değerde olması için yaratılmış,blok zinciri tabanlı bir kripto para birimidir. Bu yüzden Tether’in (USDT) fiyatı, kendini sürekli 1,00 $’a sabitlemeye çalışır.

Rezerv varlık, banka hesabında tutulan dolar, euro veya geleneksel fiat para birimleriyle desteklenen kripto paralara “Stablecoin ” denir. Tehter’in de bir “stablecoin” olduğunu söyleyebiliriz.

Bitfinex kripto para borsası tarafından oluşturulan ve geliştirilen Tether ağının, yerel “token”ı USDT’tir. Ekim 2021 tarihinden itibaren USDT, piyasa değerine göre 69 milyar doları aşan dördüncü en büyük kripto para birimidir.

Tether Nedir?

Tether’in; dolar, euro veya yen gibi geleneksel paraların teminatıyla oluşturulduğu iddia ediliyor. “Stablecoin” kavramı çoğu kişiye farklı gelebilir. “Stablecoin”lerin fiyatları sabit olmak zorunda değildir. “Stablecoin”ler; teminat olarak kripto paraları, fiat para birimlerini rezerv gösterir. Veya “teminatlandırılmamış “stablecoin”leri içerir. Teminatlandırılmamış “stabilcoinler”in herhangi bir teminatı yoktur, ancak token arzını sürdürmeye devam etmesi için merkez bankalarına benzer bir şekilde çalışır.

Tether’in oluşturulma amacı, geleneksel para birimleri ve kripto para birimleri arasında gerekli köprüyü kurmaktır. Kripto para borsalarında, normal dolarla işlem yapabilmek için borsanın çok fazla regülasyondan geçmesi gerekir. Bununla birlikte geleneksel para birimlerinin kripto paralar kadar hızlı transfer yapabilmesi mümkün değildir. Bu yüzden kullanıcılar, sahip olduğu fiat para birimi dolarla dijital dolar diyebileceğimiz Tether’i alarak, kripto para platformlarında hızlıca işlem yapabilir. Tether ile birlikte kullanıcılar şeffaf ve minimum işlem ücretleri ile kolay şekilde ticaret yapabilir.

Tether, kripto para piyasasında ”dolar” görevi görmek için fiyatını hep 1 dolarda tutmaya çalışır. Ancak Tether Ltd. tarafından Tether’lerin gerçek parayla değiştirilmesine ilişkin bir garanti verilmemektedir. Daha açıklayıcı olursak, Tether’ler ABD doları ile değiştirilemez.

Kripto para veri analizi şirketi CryptoCompare tarafından yapılan araştırmaya göre, Bitcoin ticaretinin çoğu USDT ile yapılıyor. Şubat 2021’de tüm BTC ticaretinin %57’si USDT ile yapıldı. Bununla birlikte Tether’in, kripto para piyasası için önemli bir likidite kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Tether’in Yaşadığı Sorunlar

2017 Kasım ayında, Tether ağından 31 milyon dolarlık USDT çalındığını ve ardından hard fork gerçekleştirildiği iddia edildi. Bunun üzerine 2018 yılında ise Tether’in rezervlerinin kontrol edilmesi istendi. Kripto para piyasasında şu an 69 milyar dolarlık Tether var. Peki Tether bunun teminatını gerçekten sağlıyor mu? Yoksa olmayan rezervle işlem yapmaya devam mı ediyor? Bu soruların cevabını almak için düzenleyiciler tarafından mahkemeye verildi. Şeffaflık eksikliğiyle suçlanan şirketin madeni parayı destekleyecek yeterli rezervine sahip olup olmadığı konusundaki endişeler yaygınlaşmaya devam etti.

iFinex ile New York Başsavcılığı (NYAG) arasındaki hukuk mücadelesi nisan ayından bu yana devam ediyordu. Başsavcılık, iFinex’in 850 milyon dolarlık kaybı Tether’in rezervlerini kullanarak örtbas ettiği iddiasıyla suçladı. Çünkü şirket Britanya Virjin Adalarına kayıtlı ve 2018’den beri hiçbir ABD’li müşteriyi kabul etmedi.

Nisan 2019’da New York Başsavcısı Letitia James, Tether Ltd.’nin ana şirketi ve kripto para borsası Bitfinex’in operatörü iFinex Inc.’i yatırımcılardan, 850 milyon dolarlık kaybı Tether rezervlerini kullanarak saklamaya çalıştığı iddia edildi. Mahkeme dosyalarına göre, bu fonlar, müşterilerin para çekme taleplerini ele almak için bir sözleşme veya anlaşma olmaksızın Crypto Capital Corp. adlı Panamalı bir kuruluşa verildiğini söyleniyor.

Şirketlerden yapılan açıklamalara göre dosyaların kötü niyetle yazıldığı ve yanlış bilgilerle dolu olduğu belirtildi. Ayrıca; rezervlerin kaybolmadığı, aslında ele geçirildiği ve korunduğu konusunda açıklama yapıldı. Daha sonra bu dava, Bitfinex’in 18,5 milyon dolar tazminat ödemesiyle sonuçlandı.

Tether (USDT) Nasıl ve Nereden Alınır?

Tether, halihazırda birçok borsada işlem gören bir coin olarak tanımlanabilir. BinanceHuobi, Poloniex, OKEx, FTX, Coinbase, Bitfinex, Gate.io, BTCTurk ve Paribu gibi borsalardan alınabilen USDT, neredeyse tüm kripto para borsalarında bulunuyor.

Neden Tether’e İhtiyacımız Var?

Tether (USDT), yatırımcılara diğer kripto para birimlerinin aşırı fiyat hareketlerinden kaçınmaları için güvenli bir liman sunar. Bir “trader”, elindeki kripto paraları USDT’ye geçirerek, kripto para birimlerinin fiyatlarında ani bir düşüşe maruz kalma riskini azaltabilir. Ayrıca BTC’yi normal dolar yerine Tether’e aktarmak çok daha hızlı ve daha ucuz.

Tether Bir “Stablecoin” Midir?

Evet! Tether, kripto para dünyasındaki ilk “stablecoin”dir. Diğer “stablecoin”ler arasında True USD (TUSD) ve USDC Coin (USDC) bulunur.

Daha fazla Nedir içeriği için: Nedir

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

YORUMLAR YAZ