• BITCOIN/TL
  486379,617
  % 3,88
 • ETHEREUM/TL
  33488
  % 5,40
 • RIPPLE/TL
  7.02
  % 4,93
 • BITCOIN CASH/TL
  3321.78,410
  % 7,33
 • LITECOIN/TL
  1172.73
  % 10,74
 • COSMOS HUB/TL
  185.01
  % 6,07
 • CARDANO/TL
  9.26
  % 5,61
 • TETHER/TL
  15.92
  % 1,87

BitTorrent Nedir? BTT Nasıl Satın Alınır?

BitTorrent Token (BTT), eşler arası dosya paylaşım protokolü olan BitTorrent’in sanal para birimidir. BTT, dünyada ve Türkiye’de de çok alım satımı yapan kripto para birimlerindendir.

BitTorrent protokolü, 2018 yılında kripto para girişimi olan Tron (TRX) tarafından satın alınmıştır. BitTorrent protokolü, düzenlediği ilk token azı ile 20 milyon dolar fon toplamıştı. BTT’nin ilk arz tokenı dakikalar içerisinde tükenmişti.

BitTorrent Token (BTT) Ne İşe Yarar?

BitTorrent paylaşım protokolü 2001 yılında faaliyete geçmiştir. Daha hızlı dosya aktarımı için ortaya çıkmıştır. Eşler arası ağda paylaşılan dosyaları indirme hızını arttırmak için kullanılan BTT, indirilmiş dosyaların diğer kullanıcılara paylaşılması karşılığında kazanılabilmektedir.

Kullanıcılar BTT ödeyerek dosyaları daha hızlı indirebilmektedir. İndirme işlemi bittikten sonra dosyayı paylaşıma açarak BitTorrent Token kazanılabiliyor.

BitTorrent’in resmi sitesinde var oluş amacı daha sağlıklı bir paylaşım ekosistemi oluşturmak olarak belirtiliyor.

BitTorrent’in Geliştiricisi Kim?

BitTorrent, Brad Cohen ve David Harrison tarafından geliştirilmiştir. 2004 yılında bir şirket haline gelmiştir. 2018 yılında ise kripto para dünyasının yakından tanıdığı isim Justin Sun’ın şirketi Tron tarafından satın alınmıştır.

BitTorrent Nasıl Çalışır?

Merkezi sunucu olmadan, tanımlama dosyaları (.torrent) üzerinden kullanıcıların birbirine bağlanmalarına ve dosyaları paylaşmalarına aracı olan takas protokolüne BitTorrent denir. Bu ekosistemde kullanıcılar üç kategoriye ayrılır:

 • Leecher (Sömürücü): Dosyaya erişmek için ağa bağlanır ve indirme işlemi bitince de ağla bağlantısını kesmektedir.
 • Seeder (Paylaşıcı): İndirme işlemi bitince bağlantıyı kesmez, diğer kullanıcıların dosyaya erişmesine izin verir.
 • Peer (Eş): İndirmeyi sürdürürken diğer yandan da dosyanın indirdiği kısmını diğer kullanıcılarla paylaşır.

BitTorrent protokolünde dosyalar küçük parçalara bölünür ve öyle listelenir. Kullanıcı ihtiyacı olan dosya parçasına erişmek için ağ üzerinde bulunan eşlere bağlanır. Dosya parçalarının küçük olması ile aynı anda birçok kullanıcı ile bağlantı kurulabilir.

BitTorrent protokolünün gücü dosyanın tamamı indirilmeden de paylaşılmaya başlamasıyla kendini göstermektedir. Ağda ne kadar çok kullanıcı varsa, dosya parçasına erişim o kadar kolay, bağlantı hızı o kadar iyidir.

BitTorrent protokolünün gücü, dosyanın tamamı indirilmeden de paylaşılmaya başlamasında yatar. Dolayısıyla ağda ne kadar çok kullanıcı varsa, dosya parçasına erişim o kadar kolay ve bağlantı hızı o kadar fazladır.

BitTorrent Token (BTT) Nasıl Satın Alınır?

Tron blockchain ağı üzerine kurulu BTT, TRC-10 standartına sahiptir.. BitTorrent Token satın almak içim Binance, KuCoin, Paribu, Bitci gibi kripto para borsalarından işlem yapabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ