• BITCOIN/TL
  464670,145
  % -3,53
 • ETHEREUM/TL
  31253
  % -5,28
 • RIPPLE/TL
  6.59
  % -4,84
 • BITCOIN CASH/TL
  3069.67,742
  % -5,98
 • LITECOIN/TL
  1084.18
  % -5,68
 • COSMOS HUB/TL
  165.04
  % -9,28
 • CARDANO/TL
  8.38
  % -8,21
 • TETHER/TL
  15.97
  % 0,45

Decentraland Nedir?

Decentraland, içerik ve uygulamalar oluşturmaya, bu içerikleri deneyimlemeye ve para kazanmaya yarayan, Ethereum blok zinciri tarafından desteklenen bir metaverse’tür. Decentraland, kullanıcıların gezinebilecekleri, üzerine inşa edebilecekleri ve para kazanabilecek arazilerin olduğu bir evrendir.

Decentraland Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Decentraland, 2017 yılında gerçekleştirilen 24 milyon dolarlık ilk coin arzından (Initial Coin Offering, ICO) sonra piyasaya sürülmüştür. Decentraland, 2019 yılında kapalı betasını başlatmış ve 2020 Şubat ayında halka açılmıştır. O zamandan bu güne kullanıcılar LAND alanlarında etkileşimli oyunlar, genişleyen 3 boyutlu sahneler ve çeşitli diğer etkileşimlere ev sahipliği yapmıştır.

Decentraland’te Hangi Tokenlar Kullanılmaktadır?

Decentraland’te MANA ve LAND olmak üzere iki ayrı token kullanılmaktadır. ERC-721, LAND tokenlarını almak için yakılması gereken ERX-20 tokenıdır. MANA ise Decentraland pazarında avatar, giyilebilir cihaz, isim ve daha fazlası için ödemede kullanılan para birimidir.

Decentraland, kullanıcıların sanal alan sahipliğini temsil eden ve takas edilemez bir ERC-721 tokenı olan LAND’i satın alabileceği, geliştirebileceği ve satabileceği metaverse olarak tanımlanmaktadır.

Decentraland, kullanıcıların birbirleriyle bağlantı kurmasını, etkileşime girmesini, içerik oluşturmasına ve oyun oynamasına olanak tanır. Ayrıca dünya çapında ekonomik işlemler yağabilecekleri, oluşturdukları içerik ve uygulamalardan para kazanabilecekleri ekonomiye sahiptirler. Second Life gibi sana dünyaların aksine bir organizasyon ya da şirket tarafından kontrol edilmemektedir.

Decentraland’te LAND Nedir?

LAND’in her bir alanı özel olmakla beraber sahipleri basit, statik bir bölümden etkileşimli bir oyuna kadar değişiklik gösterebilecek, alanlarında hangi içeriği yayınlamak istediklerini seçebilmektedir. Oyuncular, takas edilebilir ERC-20 tokenı olan MANA ile Decentraland’teki diğer tüm mal ve hizmetlerin yanı sıra LAND de satın alabilmektedirler.

Mana Coin Nedir?

MANA, Decentraland’te mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılan dijital varlık tokenıdır. Tokenlar ERC-20 standartlarına uygun olarak Ethereum üzerinde oluşturulmuştur.

Decentraland’in Kurucuları Kimdir?

Decentraland Ariel Meilich ve Esteban Ordano tarafından kurulmuştur. Bu ikili daha önce 2017-2020 yılları arasında Decentraland proje liderliği rolünü üstlenmiştir. Daha sonra bu üst düzey görevlerinden ayrılmışlardır.

Decentraland’i Benzersiz Yapan Nedir?

Decentraland, yeni bir sanatsal ortam, iş fırsatı ya da eğlence kaynağı arayan içerik üreticileri, işletmeler ve bireyler için tasarlanmıştır. “Metaverse” olarak adlandırılan Decentraland, her biri bir ERC-721 takas edilemez tokenla temsil edilen 90.601 ayrı LAND parseline ayrılmıştır. Her LAND, 16m x 16m (100 metrekare) boyutundadır.

LAND sahipleri arsalarını istedikleri gibi geliştirmekte özgürdürler. Ancak Decentraland de farklı bölgelere ve farklı temalara ayrılmıştır. Bu bölgeler MANA tokenları için bireysel kitlesel satışlar yoluyla oluşmuştur. Bu bölgelerdeki LAND parsellerinin ticareti yapılamamaktadır. Ocak 2021 itibariyle, cyber punk temalı Aetheria bölgesi toplam 8.008 LAND ile oluşan en büyük bölge konumundadır.

Decentraland, yönetim kararlarında merkezi olmayan bağımsız organizasyon (Decentralized Autonomous Organisation) yapısını kullanan projelerden biridir. MANA token sahipleri, politika güncellemeleri, yaklaşan LAND açık arttırmalarının özellikleri ve Metaverse ile izin verilen içerik türlerini önererek ve oylamaya sunarak Decentraland’in davranış yönünü kontrol etmektedir. Yaratıcı bir çıkış noktası olmanın yanı sıra birçok Decentraland kullanıcısı da şu anda LAND’lerini kiralama, reklam ve ücretli deneyimlerle para kazanmaktadır. Diğer kullanıcılar da Decentraland pazarında MANA tokenları için ürünler yaratıp, satış yaparak gelir elde etmektedir.

Decentraland DAO Nedir?

DAO, “Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon” anlamına gelmektedir. Decentraland DAO, Decentraland’i oluşturan LAND sözleşmesi, emlak sözleşmesi, giyilebilir ürünler, içerik sunucuları ve pazar alanı gibi en önemli akıllı sözleşmelere ve varlıklara sahiptir. Decentraland çeşitli organizasyonları, girişimleri kalkındırmanın yanı sıra herhangi bir kuruluş ya da yönetime bağımsız olma hakkı veren bir MANA cüzdanına sahiptir.

Decentraland, tamamen merkeziyetsiz olan ilk sanal dünyadır. Kontrolü bu sanal alanda yaratan ver oynayan insanlara devretmek her zaman bu projenin bir parçası olmuştur. DAO ile dünyanın nasıl davranacağını belirleyecek olan politikaların oluşturulması amaçlanmaktır. Örneğin, DAO’nın başlatılmasından sonra ne tür giyilebilir ögelere izin verileceği, içeriğin denetlenmesi, LAND politikası, açık arttırmalar gibi birçok konu kullanıcıların kontrolünde ilerlemektedir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza abone olun ve Twitter hesabımızdan bizi takip edin!

YORUMLAR YAZ