• BITCOIN/TL
  467123,308
  % -2,27
 • ETHEREUM/TL
  31420
  % -1,40
 • RIPPLE/TL
  6.6
  % -0,83
 • BITCOIN CASH/TL
  3089.54,276
  % 0,34
 • LITECOIN/TL
  1101.24
  % -2,31
 • COSMOS HUB/TL
  180.86
  % 6,59
 • CARDANO/TL
  8.25
  % -2,01
 • TETHER/TL
  15.95
  % 0,33

DeFi Pulse Nedir?

DeFi Pulse, DeFi veya merkezi olmayan finans ile ilgili her şeye ulaşabileceğiniz dünyanın önde gelen kaynaklarından biridir.

DeFi Pulse, DeFi veya merkezi olmayan finans ile ilgili her şeye ulaşabileceğiniz dünyanın önde gelen kaynaklarından biridir. Kripto para piyasasında yer alan yatırımcıların şimdiye kadar sıklıkla duymuş olduğu “DeFi” terimi, lending (borç verme), derivatives (türevler), payments (ödemeler) vb. gibi çeşitli finansal hizmetlerle ilgilenen merkezi olmayan protokoller için her şeyi kapsayan bir terimdir. DeFi protokolleri Ethereum üzerinde geliştirilmiştir, bu nedenle de DeFi projelerinin günden güne gelişmesinde Ethereum’un payı çok büyüktür.

DeFi projelerinin popülaritesinin artmasıyla beraber, kripto para piyasasındaki yatırımcılar DeFi projeleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için kaynak arayışına girdiler. Bu nedenle de DeFi Pulse gibi web siteleri son derece değerli hale geldi. Daha da basit bir anlatımla, DeFi Pulse, DeFi projelerinin CoinMarketCap’i olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte DeFi Pulse, içeriğimizin devamında öğreneceğiniz gibi kullanıcılarına sağlamış olduğu bilgi ve verilerle de DeFi projeleri için en önemli kaynak haline gelmiştir.

DeFi Pulse’un Amacı Nedir?

DeFi Pulse, kullanıcılarına DeFi protokollerinin en son analizlerini ve sıralamalarını sunar. Sıralamalar, popüler DeFi uygulamalarının ve protokollerinin akıllı sözleşmelerindeki kilitlenen toplam değere göre belirlenir. DeFi Pulse, DeFi’deki en iyi kaynaklardan biri olan DeFi List’i ve DeFi’deki en son haberleri ve fırsatları kapsayan DeFi Pulse Farmer’ı kullanıcılarına sunmaktadır.

DeFi Pulse’a Genel Bir Bakış

DeFi Pulse resmi web sitesine girdiklerinde kullanıcılar aşağıdaki ekranla karşılaşır.

DeFi Pulse web sitesi ana sayfası

DeFi Pulse web sitesi ana ekranında karşımıza ilk olarak Total Value Locked (TVL) – Kilitlenen Toplam Değer – grafiği çıkıyor. TVL, temel olarak yatırımcıların çeşitli DeFi projeleri sözleşmelerinde ne kadar para kilitlediğini gösterir. Daha da açık bir anlatımla, kilitlenen değer ne kadar yüksek olursa, protokol de o kadar gelişir. Ayrıca, TVL miktarının değeri de Ethereum fiyatı üzerinde olumlu bir etki yaratma eğilimindedir.

Örneğin, 24 Mayıs 2021 tarihinde TVL değeri yaklaşık $51 milyar iken, bu içeriğimizi yazarken TVL değeri yaklaşık olarak $80 milyardır. Yine aynı şekilde, 24 Mayıs 2021 tarihinde Ethereum borsalarda yaklaşık $2.1 bin seviyelerinde işlem görürken, bu içeriğimizi yazarken Ethereum borsalarda $3.1 bin seviyelerinde işlem görmektedir.

TVL değerinin altındaki tabloda ise DeFi piyasasındaki dominans görüntülenir. Şu anda AAVE, DeFi projeleri arasında %16.02 TVL değeriyle lider durumdadır. AAVE üzerindeki kilitlenen toplam değer ise anlık olarak $15.2 milyar.

Ekran görüntüsünün en altında ise DeFi Pulse’da bulunan farklı DeFi kategorileri görüntülenir. Bunlar da başlıca Lending, Dexes, Derivatives, Payments ve Assests’tir.

DeFi Pulse verilerine göre top 10 TVL

Bu ekran görüntüsünde, şu anda en yüksek TVL’ye sahip olan 10 DeFi projesi görüntülenmektedir. DeFi Pulse verilerine göre şu anda en yüksek TVL’ye sahip olan 3 proje “Lending” projeleridir.

DeFi Pulse – DeFi Lending

DeFi Lending

Bu sayfada DeFi Pulse’da yer alan protokollerin yıllık toplam faiz miktarı görüntülenir. Şu anda, yıllık olarak $594.3 milyon yıllık faiz varken en çok ilgi çeken proje %46.13 dominans ile AAVE’dir. Ayrıca bu sayfada USDC, DAI,USDT, ETH depozitlerine göre en fazla oranları sağlayan projeleri de inceleyebilirsiniz.

DeFi Pulse Income Nedir?

Yatırımcıların DeFi projelerine bu denli ilgi duyması ve DeFi projelerinin bu kadar çok popüler olmasının ana nedenlerinden biri de pasif gelir elde etme fırsatıdır. DeFi Pulse, kullanıcılarına belirli bir varlığın birimlerini kilitleyerek aylık ne kadar faiz kazanabileceğini gösteren kullanışlı bir sisteme göre de bir hesap makinesine sahiptir.

DeFi Income

Örnek olarak, DeFi Pulse hesaplayıcısına göre 10000 DAI kilitleyerek ayda $91.27’ye kadar kazanabilirsiniz. Burada farklı protokollerin farklı APR sunduğunu lütfen gözden kaçırmayınız. Burada en yüksek APR sunan C.R.E.A.M.’a tıkladığınızda, platform hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

DeFi Income

Örnek olarak, DeFi Pulse hesaplayıcısına göre 10000 DAI kilitleyerek ayda $91.27’ye kadar kazanabilirsiniz. Burada farklı protokollerin farklı APR sunduğunu lütfen gözden kaçırmayınız. Burada en yüksek APR sunan C.R.E.A.M.’a tıkladığınızda, platform hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ