• BITCOIN/TL
  476177,746
  % -2,34
 • ETHEREUM/TL
  28990
  % -8,91
 • RIPPLE/TL
  6.53
  % -2,09
 • BITCOIN CASH/TL
  3002.94,174
  % -3,78
 • LITECOIN/TL
  1032.97
  % -7,23
 • COSMOS HUB/TL
  154.63
  % -12,15
 • CARDANO/TL
  7.69
  % -8,40
 • TETHER/TL
  16.39
  % 0,12

Dogecoin, Shiba Inu Coin, Akita Inu Coin Nedir?

Dogecoin Nedir?

2013 yılının Aralık ayında ortaya çıkan ve günümüzde adı sıklıkla duyulan Dogecoin bir kripto para birimidir. İnsanların yatırım amaçlı kripto paraya yönelmesi Dogecoin ve türevleri gibi dijital paraları satın aldığından kripto paralar oldukça popülerliğini korumaktadır.

Jacson Palmer ve Bili Marcus tarafından tasarlanan ve üretilen Dogecoin’in asıl üretim amacı geleneksel bankacılık sisteminin ücretsiz hale getirilmesi ve işlem ücretini ortadan kaldırarak ödeme sistemi oluşturmak ve bu sistemi eğlenceli hale getirmektir.

Ocak 2014 tarihinden itibaren Bitcoin de dahil olmak üzere çok sayıda kripto para biriminin toplam işlem hacmini geride bırakarak zirveye ulaşan DOGE, yükselişini 2018 yılına kadar devam ettirmiştir. Fakat 7 ocak 2018 tarihine gelindiğinde değeri 0.017 dolara kadar gerileyen bu kripto para birimi hızla erimiş ve zirvedeki yerini koruyamamıştır.

Dogecoin’in blokzinciri teknolojisinde yenilik üretmek yada herhangi bir yazılım geliştirmek amacı taşımadığından Litecoin kripto para biriminin blokzinciri ağını kullanmaktadır ve transferleri de bu ağ üzerinden yapmaktadır. Litecoin blok zincirinde güncelleme yaptığında Dogecoin ağı da güncellenmektedir. Dogecoin proof of work sistemiyle çalışmaktadır.

Kurucular tarafından ilk üretildiğinde her bir blok madenciliği için kullanıcılarını yatırım amaçlı ödül veren DOGE ilerleyen zamanlarda bu geleneği devam ettirerek ödülü statik hale getirmiştir. Boğa döneminde her geçen gün popülerliği artan DOGE, Dogecoin hedef fiyatı topluluk tarafından 1 dolar olarak belirlenmiş ama 1 dolar’a gelemeden sert düşüş yaşamıştır.

Dogecoin Özellikleri

Dogecoin ismini ünlü bir internet karakterinden almış olup dost canlısı aynı zamanda erişilebilir kripto para olarak tasarlanmıştır. Hal böyle iken Bitcoin’den kaçan kullanıcıların DOGE’ye kolaylıkla erişilmesinin mümkün olacağı düşünülmüş, Bitcoin’den farklı bir yol arayan yatırımcıların bu para birimine yöneleceği planlanmıştır.

Kripto para piyasasında en aktif ve en büyük topluluklara sahip olan bu kripto para birimi projeleri finanse etmek amacı ile de tercih edilen bir coin olarak bilinmektedir. Birçok farklı organizasyon Dogecoin ile sponsor olunduğu bilinmektedir. Örnek olarak Jamaika yarış kızağı takımından, Afrika’da su kuyusu açan organizasyonlara yapılan bağışları gösterebiliriz.

Bu kripto para birimini diğer kripto paralardan ayıran en önemli özelliği enflasyonist olmasıdır. Dolaşımda bulunan bu kripto para birimi Dogecoinde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri sınıra geldiğinde madenciliğe devam etmek kar ettirmemektedir fakat uzun vadeli işlemlerde Dogecoin yatırımcılar için her zaman avantajlıdır. Elon Musk gibi büyük işadamları yatırım amaçlı karlı kripto para birimlerini tercih etmektedir. 

Nasıl Dogecoin Satın Alınır?

Dogecoin yaşadığı büyük yükselişler nedeniyle kısa sürede popüler, fenomen coin haline gelmiştir. Dolayısıyla birçok borsa adeta Dogecoin listeleme yarışına girmişti. Her ne kadar uzun süredir var olan bir coin olsa da bazı büyük borsalarda listelenmemişti. Örneğin, Coinbase borsası. BinanceGate.ioOkex gibi birçok borsadan Dogecoin USDT çiftinden satın alabilirsiniz. Sadece USDT değil, DOGE BTC, DOGE TRY, DOGE BUSD gibi işlem çiftlerinde işlem yapabilirsiniz. Türkiye merkezli borsalardan DOGE yatırımı yapmak istiyorsanız, BTC Türk, Paribu ve Bitexen üzerinden yapabilirsiniz.

Shiba Inu Nedir?

Shiba inu coin, deneysel bir kripto para projesi olarak ortaya çıkmıştır. Kısa zaman içinde sosyal medyada popülerleşerek on binlerce kişi tarafından takip edilen favori bir coin haline dönüştü. Piyasada kendine hızlıca yer bulan Shiba inu coin, global kripto para borsalarında listelenmeye başlamıştır.

İsmini Shiba inu cinsi köpekten alan bu kripto para birimi Dogecoin tarafından başlatılan meme coin fırtınasıyla birlikte ön plana çıkmıştır. Projenin temellerini atan kişinin kim olduğu tam olarak bilinmese de kurucusunun önemli olmadığını söyleyen Ryoshi tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Osaka da bir etkinliğe katılan Ryoshi bir arkadaşı ile kripto paralar hakkında konuşurken vizyonunu anlatmıştır.

Arkadaşı ile Ethereum blok zincirinde ERC-20 standardını kullanan Ryoshi akıllı sözleşme hazırlayarak toplam arzın %50’sini bu sözleşmeye ekleyerek satış için kilitledi. Diğer yarısını ise Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’e göndererek projenin arkasında geliştirici pazarlama ve tasarım ekibinin bulunmadığını göstermiş oldu.

Merkeziyetsiz ve spontane bir topluluk kurma deneyi olarak ortaya çıkan Shiba inu kripto para biriminin kurulum aşamasında hiçbir kuruluştan yatırım alınmamıştır. Buradaki amaç ise merkeziyetsizlik ilkesinin pratiğini test etmektir. Shiba coin büyüme planları topluluğun önerilerine ve isteklerine göre şekillendiği için ilk aşamalarda başarı sağlanarak zamanla büyüme devam etti.

Shiba Inu Coin Nasıl Satın Alınır?

Elon Musk ve Mark Cuban’ın Dogecoin’e verdikleri destek ile başlayan meme coin yükselişine birçok meme coini eşlik etti. Uzun süredir piyasada olan coinlerin dışında birçok farklı yeni meme coin çıkarıldı. Örneğin, Cate Coin, Baby Doge, ElonDoge, Baby Elon, Akita Inu. Sadece meme coin olarak piyasaya sürülen coinlerin bazıları belirli bir amaca hizmet ediyordu. Shiba Inu coin diğer meme coinlerden bu noktada ayrılıyor. Çünkü sadece meme coin değil aynı zamanda belirli bir amacı var. Bu yüzden de birçok yatırımcı Shiba Inu satın almak istiyor.

Shiba Inu, topluluğu ve kısa sürede gösterdiği büyük yükseliş ile birçok kripto para borsasında listelenmeyi başardı. Shiba Inu hangi borsada diye soracak olursanız dünyanın en büyük merkezi borsalarından yatırım yapabilirsiniz. Örneğin, BinanceGate.ioOkex gibi birçok borsadan Shiba Inu USDT çiftinden satın alabilirsiniz.

Shiba Inu coin geleceği dediğimizde diğer meme coinlerinden farklı olarak uzun vadede bir şeyler üretebilecek potansiyele sahiptir. Lakin sürekli güncellemeleri ve haberleri takip etmek çok önemlidir.

Akita Inu Coin Nedir?

Başka bir topluluk deneyi olan Akita Inu Coin; toplam arzın yarısının Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’e gönderildiği ve kalan yarısının da havuza kitlenerek anahtarlarının yakıldığı merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. Akite inu coin, Shiba inu ile aynı olup Dogecoin’den ilham alınmıştır. Kurucusu ve takım jetonu olmayan Akita Inu Coin topluluk odaklı bir deneydir.

Kullanış amacı kripto para biriminin benimsenmesi olan Akita Inu Coin,  tüccarlar tarafından yükseliş ve düşüş sinyalleri vermek aynı zamanda tokenlerin değerini arttırmak için kullanıldığı bilinmektedir. Coin Market Cap sıralamasında 2536. sırada olan Akita Inu’nun piyasa değeri 262.839.473$ olarak bilinmektedir. Akita Inu Coin, MXC, XT, Gate.ioOkex ve Uniswap gibi büyük kripto para borsalarında listelenmektedir.

Merkeziyetsiz ve kurucusu belli olmayan coinlerin yanı sıra şaka ile karışık ortaya çıkan coinler de bulunmaktadır. Bu meme coinleri ilk ortaya çıktıklarında bir anda popüler olup aradan zaman geçtikçe popülerliklerini kaybederek değerleri düşmüştür. Bu tür koinlere yatırım yapmadan önce riskinizi iyi ayarlayınız.

Bu yazımızda sizlere Dogecoin, Shiba Inu Coin, Akita Inu Coin’i anlattık. Meme coinler kendi içlerinde risk barındırırlar. Doğru araştırmayı yapmadan ve riskinizi ayarlamadan yatırım yapmayınız.

Daha Fazla Bilgi için  Facebook Grubuna  Katılın

Daha Fazla Bilgi İçin Telegram Grubuna    Katılın

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir? 

Daha fazla Nasıl kategorisindeki içeriklerimiz için: Nasıl? 

Sermayesiz İş Fikirleri: Nasıl? 

YORUMLAR YAZ