• BITCOIN/TL
  475626,134
  % -2,19
 • ETHEREUM/TL
  28867
  % -9,00
 • RIPPLE/TL
  6.48
  % -2,55
 • BITCOIN CASH/TL
  2960.1,192
  % -5,01
 • LITECOIN/TL
  1027.8
  % -7,38
 • COSMOS HUB/TL
  152.97
  % -12,92
 • CARDANO/TL
  7.63
  % -9,01
 • TETHER/TL
  16.37
  % 0,08

Elliott Wave Teorisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Elliott Wave teorisi, piyasa duyguları ve eğilimleri arasındaki ilişkiyi anlamak için tekrar eden dalga kalıplarını tanımlamak için tasarlanmıştır.

Big Wolf Academy Türkiye Dünyasında Sizde Yerinizi Alın Kazanın

Elliott Wave teorisi, Ralph Nelson Elliott tarafından piyasa duyguları ve eğilimleri arasındaki ilişkiyi anlamak için tekrar eden dalga kalıplarını tanımlamak için tasarlanmıştır. Elliott Wave, çeşitli endekslerde beraber aylık, haftalık ve günlük grafiklerin analizlerini içerir

Elliott Wave Teorisi Nedir?

Elliott Wave teorisi temel olarak, hisse senedi piyasasının tekrarlayan yukarı ve aşağı hareketlerinde işlev gördüğünü, bu yukarı ve aşağı hareketlerin yatırımcının psikolojisi ve genel duygusu ile ilgili olduğunu varsayar. Teori, impulsive (dürtüsel) ve corrective (düzeltici) dalgalar olarak bilinen iki ana dalgayı tanımlar. Elliott Wave teorisinde dürtüsel dalgayı içeren beş alt dalga ve düzeltici dalgayı içeren üç alt dalga vardır.

Teori oldukça etkili olsa da bunun bir teori olduğunu unutmamak gerekir. Bu da teroinin farklı yatırımcılar tarafından farklı şekilde yorumlanabileceği anlamını taşır. Ancak, bu teroiyi destekleyen birçok veri sayesinde, finansal piyasaların çok daha derin bir düzeyde analiz edilmesi için oldukça etkili bir yöntem olduğu kabullenilmiştir.

Dürtüsel (Impulsive) Dalga Nedir?

Dürtüsel dalga, bir varlığın genel olarak güçlü bir şekilde hareket ettiği yöndeki hareketlerinin “dürtüsel” bir hareket olarak yorumlanmasını ifade eden bir modeldir. Dürtüsel bir dalga beş alt dalgadan oluşur.

Elliott Wave teorisindeki dalgalar

Yukarıdaki grafikte yer alan birinci, üçüncü ve beşinci noktalardaki dalgalar dürtüsel dalgalardır. Bu dürtüsel dalgalar, varlıklarını tanımlayan bazı söylenmemiş kuralları izler. Bu kurallar kırılmazdır, yani bir dürtüsel dalga modelinin oluşması için her ikisinin de izlenmesi gerekir.

Düzeltici (Corrective) Dalga Nedir?

Adından da anlaşıldığı gibi düzeltici dalgalar, dürtü dalgalarının genel yönünün tersi yönde hareket etme eğilimindedir. Düzeltici dalga, tipik olarak üç alt dalgadan oluşur. Bir varlığın fiyat hareketinin sağlam bir yükseliş trendini belirlemede son derece yardımcı olsalar da, bu dalgaların uzunlukları büyük ölçüde değiştiği için tespit edilmesi biraz zaman alıcı ve zordur.

Elliott Wave Nasıl Çalışır?

Elliott Wave teorisi, piyasa hakkındaki insanların içindeki psikolojik dalgalanmaları ve duyguları analiz eder. Piyasadaki fiyatların tekrarlanan kalıplarının belirlenmesi ve Elliott Wave teorisinin başarılı bir şekilde uygulanması, piyasanın hangi yöne doğru gittiğini belirleme de yatırımcılara kolaylık sağlar. Bu teori, finansal analistlerin piyasalar hakkındaki olasılık ilkeleriyle beraber görüşlerini ve buna katılan diğer yatırımcıların genel psikolojik duyarlılığını gösterir.

Bu teoride yer alan dalgalar teknik olarak basit kalıplarla çalışır. Teoride beş dürtü dalgası ve üç düzeltici dalgası olduğu için, genellikle beş-üç modeli takip edilir. Bu beş-üç modelini sadece tek bir döngü oluşturur.

YORUMLAR YAZ