• BITCOIN/TL
  466792,399
  % -2,34
 • ETHEREUM/TL
  31390
  % -1,49
 • RIPPLE/TL
  6.59
  % -0,99
 • BITCOIN CASH/TL
  3086.33,103
  % 0,24
 • LITECOIN/TL
  1100.55
  % -2,37
 • COSMOS HUB/TL
  180.48
  % 6,37
 • CARDANO/TL
  8.24
  % -2,15
 • TETHER/TL
  15.93
  % 0,23

Fidye Yazılımı Nedir?

Fidye Yazılımı Nedir?

Fidye yazılımı ya da Ransomware sizin ve cihazınız için büyük bir tehdittir. Ancak bu kötü amaçlı yazılımı bu kadar özel yapan nedir? Aslında “Fidye” kelimesi bu kötü yazılım hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor. Fidye yazılımı, bilgisayarınızı kilitleyebilen ve ardından serbest bırakılması için fidye talep edebilen bir yazılımdır.

Çoğu durumda, fidye yazılımı bir bilgisayara ya da bir mobil cihaza şu şekilde sızar: Kötü amaçlı yazılım ilk olarak cihazınıza erişim kazanır. Fidye yazılımının türüne bağlı olarak, tüm işletim sistemi veya tek tek tek dosyalar şifrelenir. Daha sonra kurbandan fidye istenir. Fidye yazılımı saldırı riskini en aza indirmek istiyorsanız, yüksek kaliteli fidye yazılımı kullanmanız gerekir.

Fidye Yazılımı Nasıl Tespit Edilir? Fidye Yazılımı Nasıl Önlenir?

Fidye yazılımlarına karşı korunma söz konusu olduğunda, önlem almak fidye yazılımından kurtulmaktan daha iyidir. Bunu yapmak için dikkatli olmanız ve doğru güvenlik yazılımlarını kullanmanız gerekir. Bilgisayarınızda yapacağınız güvenlik açığı taramaları, sisteminize izinsiz girenleri bulmanıza yardımcı olabilir.

İlk olarak, bilgisayarınızın fidye yazılımı için ideal bir hedef olmadığından emin olmanız gerekir. En güncel güvenlik yamalarını kullanmanız hayati önem taşır. Ayrıca, özellikle hileli ve sahte web siteleri ve e-posta eklerine tıklamamakta çok önemlidir. Ancak en iyi fidye yazılımı önleyici tedbirler bile başarısız olabilir, bu da bir acil durum planına sahip olmayı daha da önemli hale getirir. Fidye yazılımı tarafından etkilendiğiniz bir durumda yapacağınız ilk bir acil durum planı verilerinizin yedeğini almaktır.

Fidye Yazılımı Türleri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, fidye yazılımının oluşturduğu tehdit, virüsün çeşidine bağlıdır. Dikkate alınması gereken ilk şey, fidye yazılımının iki ana kategorisi olduğudur: Locker fidye yazılımı ve kripto fidye yazılımı. Bunlar aşağıdaki şekilde ayırt edilebilir:

 • Locker fidye yazılımı: Bundan temel bilgisayar işlevleri etkilenir.
 • Kripto fidye yazılımı: Tek tek dosyalar şifrelenir.

Kötü amaçlı yazılımın türü, fidye yazılımının tanımlanması ve ele alınması söz konusu olduğunda da önemli bir fark yaratır. İki ana kategori içinde, çok sayıda fidye yazılımı türü arasında ayrım yapılır. Bunlara örnek Locky, WannaCry ve Bad Rabbit fidye yazılımlarıdır.

En Büyük Fidye Yazılımı Saldırısı

En büyük ve en ciddi fidye yazılımı saldırılarından biri olan WannaCry 2017 bahar aylarında gerçekleşti. Bu saldırıdan yaklaşık 150 ülkeden yaklaşık 200.000 kurbandan Bitcoin fidyesi istendi.

Fidye Yazılımı: Sonuç

Tüm fidye yazılımı biçimleri ve çeşitleri hem bireysel kullanıcıları hem de şirketleri etkileyebilir. Bu yüzden fidye yazılımlarının oluşturduğu tehditler bilinmeli ve tüm olasılıklara hazırlıklı olmak gerekir. Bu nedenle fidye yazılımları hakkında bilgi edinmek, cihazlarınızı nasıl kullandığınız konusunda oldukça bilinçli olmak ve en iyi güvenlik yazılımını kullanmak çok önemlidir.

Daha Fazla Bilgi için  Facebook Grubuna  Katılın

Daha Fazla Bilgi İçin Telegram Grubuna    Katılın

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir? 

Daha fazla Nasıl kategorisindeki içeriklerimiz için: Nasıl? 

Sermayesiz İş Fikirleri: Nasıl? 

YORUMLAR YAZ