• BITCOIN/TL
  465552,638
  % -2,76
 • ETHEREUM/TL
  31380
  % -3,72
 • RIPPLE/TL
  6.63
  % -3,36
 • BITCOIN CASH/TL
  3105.81,122
  % -6,99
 • LITECOIN/TL
  1085.07
  % -5,20
 • COSMOS HUB/TL
  166.06
  % -6,66
 • CARDANO/TL
  8.43
  % -6,53
 • TETHER/TL
  15.97
  % 0,43

FLM Coin Nedir? Flamingo Coin Nedir?

FLM Coin veya Flamingo Coin, Flamingo projesinin kripto parasıdır. Flamingo, daha düşük maliyetlerle yatırımcıların çeşitli finansal işlemler yapabilmesi, topluluğun bir üyesi olarak yönetime katılabilmesi ve farklı modüller aracılığıyla aynı olmayan DeFi projeleri arasında geçiş yapılabilmesini sağlıyor. Proje henüz çok taze olsa da gösterilen ilgi her geçen gün artarak devam ediyor. Özellikle Ethereum ekosisteminin yüksek maliyet içermesi ve Flamingo’ya nazaran daha yavaş olduğu için bazı yatırımcılar Flamingo’yu tercih ediyor. 

FLM Flamingo Nedir? 

Flamingo; NEO blok zinciri üzerine inşa edilmiş, farklı modüllerin bir arada uyumlu çalışmasını hedefleyen merkeziyetsiz finans protokolüdür. 2020 yılının Eylül ayında tanıtılan proje, özellikle son dönemde Ethereum sisteminde artan maliyetler nedeniyle Ethereum sistemine bir alternatifler olarak düşünülmüştür. NEO blok zinciri üzerinde faaliyet gösteren proje, FLM token adı verilen ve ekosistemin dijital varlığı olan kripto para birimine sahiptir.  

FLM Coin ve Flamingo Gelişimi

Proje ilk olarak 28 Eylül 2020 tarihinde tanıtıldı. Neo blok zincirinin ortağı olan Çinli Da Hangfei tarafından geliştirilen proje, asıl yükselişini 2021 yılının ilk çeyreğinde yaşadı. Platform, kendini sürekli revize ediyor olması ve kullanıcı merkezli bir yaklaşıma sahip olması nedeniyle hızla büyüdü. Platformun bu denli hızlı yükselmesinde, Ethereum ekosisteminin içerdiği yüksek maliyetli finansal işlemlerin de oldukça etkili olduğu söylenebilir. Ethereum ekosistemine bir alternatif olması beklenen proje, Merkeziyetsiz Finans anlayışını, topluluğun her bir ferdinin doğrudan katılımcısı olduğu yeni bir yaklaşımla kullanıcılara sunmuştur. 

Flamingo Coin ve FLM Coin

FLM Token, Flamingo ekosisteminin temel değişim aracıdır. Son dönemde itibarlı kripto para borsaları tarafında da listelenen FLM’nin, kademeli olarak piyasaya arz edilmesi hedefleniyor. Proje, başlangıç aşamasında FLM tokenlere katılımcıların stake yaparak ulaşmasını hedeflemiş olmakla birlikte daha sonra yapılan güncellemelerle FLM sahibi olmak isteyenlerin, stake yapmadan FLM sahibi olması mümkündür. 

FLM Coin ve Flamingo’yu Oluşturan Temel Unsurlar 

Flamingo ekosistemi, birbiriyle uyumlu çalışması için çeşitli modüllere sahiptir. Projenin genel hatlarını oluşturan bu modüller, aynı zamanda projenin hedefleri hakkında da son derece önemli bilgiler sunmaktadır.  

DAO

DAO, Flamingo protokolünün yönetişim mekanizmasının idare edilmesi amacıyla inşa edilmiş bir organizasyondur. DAO organizasyonu aracılığıyla FLM token sahibi olan tüm kullanıcılar, platformun yönetiminde alınacak çeşitli kararlar konusunda söz sahibi olabilir. Aynı zamanda DAO aracılığıyla yönetime katılım sağlayan kullanıcılara, ödül olarak FLM token verilir. 

Perp 

Kalıcı sözleşmeler kullanılarak, platform üzerinde 10x kaldıraçlı işlem yapılabilmesini sağlayan Perp, sözleşmeli borsa işlevine sahiptir. Perp sistemiyle yatırımcılar listelenen kripto çiftleri aracılığıyla kaldıraçlı işlemler yapabilir. 

FUSD

FUSD, Merkeziyetsiz Finans anlayışında ortaya çıkabilecek fiat para sorunlarını önlemek ve yatırımcıların uygun gördükleri anda stabil bir pozisyona gelebilmelerini sağlamak amacıyla Flamingo platformuna dahil edilmiştir. Platformun stabil koini olarak yorumlanabilecek FUSD, USD fiyatına sabitlenmiştir. 

Vault

Vault Flamingo ekosisteminin finansal etkileşim alanıdır. Burada LP tokenlerini paylaşarak kullanıcılar FUSD basabilir. Aynı zamanda Vault modülü, platformun tek bir noktadan sorunsuz olarak yönetilebilmesini de sağlar. Bu modülün bir diğer işlevi de uyumluluğun tek bir noktadan sağlanarak, platform üzerinde FLM ödüllerinin dağıtılabilmesidir. 

Swap 

Swap modülünün temel işlevi Flamingo ekosistemi içerisinde otomatik piyasa yapıcılığıdır. NEP-5 token olarak adlandırılan dijital varlıkların ve FLM tokeninin likidite edilmesini sağlayan Swap, kullanıcıların token çiftleri üzerinden değişim yapabilmesine de imkan tanır. 

Wrapper 

Flamingo ekosisteminin üzerine inşa edildiği Wrapper modülü, platformun en temel işlevi olan DeFi sistemleri arasında bağ kurulması işlevini sağlar. Wrapper modülü sayesinde kullanıcılar, NEP tokenlerını; USDT, ONT, ETH, BTC ve NEO koinlerini kilitlemek için kullanabilir. Aynı zamanda kullanıcılar bu işlem tersi yönde yaparak kilitlenmiş olan yerel koinleri NEP-5 tokenlarıyla da değiştirebilir. 

Flamingo Coin Ne İşe Yarar?

Flamingo protokolünün odaklandığı temel durum düşük maliyetli finansal işlemlerin yapılabilmesidir. Dolayısıyla platformun temel işlevi birbiriyle uyumlu çalışan modüller aracılığıyla çeşitli finansal işlemlerin gerçekleştirilebilmesidir. Projenin sahip olduğu düzenli güncelleme ve revize politikası sayesinde her geçen hafta çeşitli yeniliklerin yer aldığı platform, gelişimini sürdürmeye devam ediyor.  

Flamingo Coin ve Özel Yönetim Sistemi

Flamingo özel yönetişim sistemiyle tüm kullanıcıların aktif olarak katılım sağlayabildiği bir ekosisteme sahiptir. Bu ekosistem içerisinde alınacak kararlarda FLM coin sahipleri doğrudan, sahip oldukları token miktarına göre aktif rol oynar. DAO mekanizması aracılığıyla ekosistem içerisinde yer alan kullanıcılar; işlevsellik iyileştirmeleri, parametre yapılandırmalar ve tokenomi gibi yönetim kararlarında oy verebilir. 

Flamingo Coin Ne Vadediyor? 

Flamingo belirtilen modüller aracılığıyla kullanıcıların çok daha az maliyetle finansal işlemleri gerçekleştirebilmesini vadediyor. Projenin vadettiği bu temel özellik sayesinde, günümüzde Ethereum ekosistemine bağlılığın bir nebze düştüğünü söylemek mümkündür. Ethereum ekosisteminin daha fazla maliyet içermesi ve çok daha yavaş bir onay süresine sahip olması Flamingo’nun kripto para piyasalarında daha aktif bir rol oynamasını sağlayacak gibi görünüyor. 

Ayrıca Flamingo projesi Merkeziyetsiz Finans platformları arasında vadettiği güvenlik altyapısıyla da dikkat çekiyor. Belirtilmiş olduğu üzere NEO altyapısını kullanan ekosistem; platforma trader, staker ya da likidite sağlayıcı olarak katılan tüm kullanıcıların güvenle finansal işlemler gerçekleştirebilmesine izin vermektedir. Platformun vadettiği bir diğer önemli avantaj da NEO’nun ayrışık olan tüm modüllerini tek bir çatı altında birleştirerek özel bir DeFi projesi sunuyor olmasıdır. 

FLM Coin analiz etmek istersek ilk olarak temel analiz yapmamız gerekir. NEO blok zinciri ekosistemi içerisinde bulunduğu için NEO coin fiyatlarının yükselmesi FLM Coin fiyatlarını da etkileyecektir. FLM CoinMarketCap verilerine göre yaklaşık 75 milyon dolar değerleriyle kripto para marketinin 378. sırada bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza abone olun ve Twitter hesabımızdan bizi takip edin!

YORUMLAR YAZ