• BITCOIN/TL
  474877,397
  % -2,40
 • ETHEREUM/TL
  28733
  % -9,97
 • RIPPLE/TL
  6.41
  % -3,76
 • BITCOIN CASH/TL
  2873.1,327
  % -8,10
 • LITECOIN/TL
  1012.87
  % -9,22
 • COSMOS HUB/TL
  151.54
  % -14,37
 • CARDANO/TL
  7.58
  % -9,99
 • TETHER/TL
  16.35
  % 0,02

Hyperledger Nedir?

Hyperledger, şirketlerin ve geliştiricilerin işbirliğine dayalı blockchain projeleri oluşturmak için Linux Vakfı tarafından ilk olarak Aralık 2015’te ortaya çıkarılan bir projedir. 

Projedeki ana fikir, blockchain tabanlı projelerin etkileşime girmesine izin vererek sektörler arası işbirliği oluşturmaktır. Linux’un işletim sistemi gibi, Hyperledger de açık kaynaklıdır ve özgürce veri eklenmesine izin verir.

Hyperledger’ın gelişimini aktif olarak destekleyen 240’tan fazla kuruluş bulunuyor. Bu kuruluşlar arasında FujitsuHuawei ve Samsung gibi büyük teknoloji işletmeleri ile American Express ve JP Morgan gibi finans kurumları da yer alıyor.

Hyperledger Nasıl Çalışır?

Hyperledger’ın amacı, esnek ve farklı işletmelerin ihtiyaçlarına uyarlanabilir olmaktır. Bu, farklı ekiplerin farklı yaklaşımlar almasına izin verir. Şu anda, Hyperledger projelerinde kullanılan bir dizi farklı fikir birliği protokolü vardır. Kuruluşlar, sağlanan araçları kullanarak kendi özel blok zincirlerini birbirine bağlayabilir ve oluşturabilir.

Bu, tüm topluluğun değişiklikler üzerinde anlaşmasını sağlamak zorunda olan Ethereum ve Bitcoin gibi ağların fikir birliği yaklaşımına çok farklı bir yaklaşımdır.

Hyperledger ile Yapılabilecekler

Modüler tasarımı sayesinde, Hyperledger’ı farklı amaçlar için kullanan bir dizi proje ve işletme bulunmaktadır. Örnek verecek olursak; gıda devi Walmart Hyperledger’ı kullanarak tedarik zincirinde yiyeceklerin izini sürmek için IBM ile işbirliği yaptı. Kamboçya Merkez Bankası, Japon blockhain firması Soramitsu ortaklığında Hyperledger Iroha kullanarak bir e-ödeme sistemi başlattı.

Yine başka bir büyük şirket MiPasa IBM Blockchain Platform ile birlikte Hyperledger Fabric üzerine inşa edilmiş onaylanmış koronavirüs verileri için bir platform başlattı.

Hyperledger projesi birçok geliştirici ve topluluk üyesinin dikkatini blok zincirine yönelik açık kaynaklı yaklaşımına çekmeyi başardı. Proje 2020 Küresel Forumu’nda perakende devi Walmart dahil 14 yeni üye ve hizmet sağlayıcısı ile birlikte çalışacağını duyurdu.

YORUMLAR YAZ