• BITCOIN/TL
  475626,707
  % -2,19
 • ETHEREUM/TL
  28867
  % -9,00
 • RIPPLE/TL
  6.48
  % -2,55
 • BITCOIN CASH/TL
  2960.1,740
  % -5,01
 • LITECOIN/TL
  1027.8
  % -7,38
 • COSMOS HUB/TL
  152.97
  % -12,92
 • CARDANO/TL
  7.63
  % -9,01
 • TETHER/TL
  16.37
  % 0,08

IFO (Initial Farm Offering) Nedir?

IFO’lar, IEO (Initial Exchange Offering – İlk Borsa Arzı) ve ICO (Initial Coin Offering – İlk Coin Arzı) ile hem farklılık hem de benzerlik gösterir. Her üç satış arzı da kripto para birimi projeleri için fon toplamanın bir yolu olarak hizmet eder. Bu arzlar, tipik olarak geleneksel bir borsada gerçekleştirilir, ancak bazen proje web siteleri veya diğer pre-sale (satış öncesi) yöntemler de kullanılır.

12 yıldan uzun bir süredir hayatımızda yer alan kripto para birimlerinin ortaya çıkışından bu yana, örneğin ICO’nun projeleri, yavaş bir süreç olan VC (risk sermayedarı) desteğine dayanmadan önce, kullanılan fon toplama etkinliklerinin türlerini önemli gelişmeler değiştirdi. ICO’nun popüler dönemi, VC desteğini elde etme sürecini kısaltarak, fon yaratma yönteminde devrim yarattı. VC’lerin desteğini almanın, blok zincir tabanlı projeler için uzun bir süreç olduğu kanıtlandı.

Bu uzun bir zaman alan problemi çözmek için borsalar, projelerin güvenli ve şeffaf bir şekilde fon toplamasına yardımcı olmak için IEO ile devreye girdi.

Son zamanlarda, kripto para piyasası DeFi’ye (Merkezi Olmayan Finans) doğru kayma eğilimindedir. Bu sebeple de kullanılan en belirgin dApp’ler (Merkezi Olmayan Uygulamalar), PancakeSwap gibi başka bir yenilikçi satış teklifi olan IFO sunan DEX platformlarıdır.

IFO Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, Initial Farm Offering, katılan projelere fon oluşturmak için “farming”in işlevselliğini kullanan yepyeni bir fon yaratma yöntemidir.

Kullanıcılar, IFO’ların yardımıyla, ilgili borsalarda listelenmeden önce “token”ları satın almak için DEX’ler aracılığıyla gerçekleştirilen ön satışlara katılabilirler. Genel olarak DEX platformları, resmi IFO’lara ev sahipliği yapmadan önce projeleri kapsamlı bir şekilde inceler. IFO süreci, ev sahipliği yapan DEX platformuna, yeni projelere ve kullanıcılara fayda sağlar. Örneğin PancakeSwap’ta gerçekleştirilecek olan bir IFO, kullanıcıları için farming ödülleri dağıtırken, yeni projelere de PancakeSwap’ta teşvik edilmiş bir likidite havuzu sağlar. Bu sistem, PancakeSwap kullanıcıları için sürdürülebilir kazançların elde edilmesine izin verir ve ilgili token için başlangıç likiditesi yaratır. Bunun üzerine, eğer bir IFO satışı tamamlanırsa da toplanan fonların yarısı CAKE’te yakılır.

PancakeSwap IFO

IFO’ya Nasıl Katılabilirim?

Kullanıcıların, bir IFO satışına katılmadan önce, IFO’da satışı gerçekleştirilecek olan “token”ı satın almak için kullanılan platformda kullanılan likiditeyi sağlamalıdır. PancakeSwap IFO‘larında, kullanıcılar TrustWallet ya da MetaMask gibi Binance Smart Chain’ destekleyen cüzdan kullanarak PancakeSwap üzerinde Cake-BNB likiditesi sağlamalıdır. Ancak, PancakeSwap’ta IFO’ya katılmak isteyen kullanıcıların öncelikle platform üzerinde profillerini aktifleştirmesi zorunludur.

PancakeSwap’ta IFO için Nasıl Likidite Ekleyebilirim?

Platforma likidite eklemek isteyen kullanıcıların öncelikle cüzdanlarını bağlamaları gerekir. PancakeSwap’ta “Add Liquidity” butonuyla kullanıcıların aynı miktarda CAKE ve BNB eklemesi gerekir. Bu işlemi açılan pencerede cüzdanlarında onaylayan kullanıcılar IFO’ya katılım için gerekli olan CAKE-BNB LP “token”ına sahip olur.

YORUMLAR YAZ