• BITCOIN/TL
  486871,614
  % 4,01
 • ETHEREUM/TL
  33470
  % 5,32
 • RIPPLE/TL
  7.02
  % 4,97
 • BITCOIN CASH/TL
  3322.68,689
  % 7,19
 • LITECOIN/TL
  1175.28
  % 10,78
 • COSMOS HUB/TL
  186.08
  % 6,60
 • CARDANO/TL
  9.28
  % 5,56
 • TETHER/TL
  15.92
  % 2,09

INSTAGRAM’DAN METAVERSE VE NFT DÜNYASINA ADIM !

Instagram, sanal gerçeklik algısını güçlendirecek bir güncellemeye hazırlanıyor. Hikayeler ve mesajlara üç boyutlu avatarlar gelecek. Instagram’dan Metaverse ve NFT Dünyasına Adım ! 

INSTAGRAM’DAN METAVERSE VE NFT DÜNYASINA ADIM !

Meta (eski adıyla Facebook ) bir süredir metaverse diğer adıyla sanal gerçeklik adımlarıyla öne çıkıyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Instagram Hikayeler ve mesajlar için üç boyutlu avatarlar gelecek. Öte yandan, Facebook ve Messenger’daki avatarların da güncelleneceği belirtildi.

Meta’dan yapılan açıklamaya göre avatarların görünüşlerinde engelli bireylere daha çok alan açılacak. Kullanıcılar ayrıca kendi üç boyutlu avatarlarını da ekleyebilecekler.

Şirket uzun süredir kullanıcıların talep ettiği bir özelliği test etmeye başladı. Bağımsız geliştirici Alessandro Paluzzi’nin tespit ettiği yeni özeliğe göre kullanıcılar profil sayfalarındaki paylaşımları istedikleri gibi düzenleyebilecek.

Sosyal medya platformu şu anda kronolojik sıralamaya izin veriyor. Ancak yeni özellikle eski gönderiler öne çekilebilecek. Şirket hikayelerde kullanılmak üzerine yeni bir özellik geliştiriliyor. Son haberlere göre bu özelliğin test süreci başladı. Artık atılan story’ler için beğeni imkanı olacak. Mesaj gönder işaretinin yanında ufak bir kalp çıkacak ve oradan beğeni atılabilecek. Bu özellik henüz sınırlı sayıda kullanıcıya açıldı.

METAVERSE NEDİR ?

Metaverse kelimesi, ‘meta’ (öte) ve ‘universe’ (evren) sözcüklerinin anlamlarının karışımından türetilen yeni bir sözcük olup ,  tüm sanal dünyaların, artırılmış gerçeklik ve internet’in toplamı da dahil olmak üzere, neredeyse geliştirilmiş fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın yakınsamasıyla oluşturulan kolektif bir sanal paylaşılan alandır. Instagram metaverse !

Metaverse konusuna öncülük eden teknoloji firmalarından biri Facebooktur . Facebook CEO’su Zuckerberg, Metaverse için “yeni nesil internet” ifadesinde bulunmaktadır. Metaverse’in temeli, yazar Neal Stephenson’un 1992 yılında yazdığı Snow Cash kitabına dayandığı bilinmektedir. Stephenson kitabında fizik, artırılmış gerçeklik ile sanal gerçekliğin bir internet ortamında paylaşıldığı teorisini işliyor.

O zamandan beri, kelimenin popülaritesi, özellikle oyun alanında arttı. Oyun dünyasına girdikleri ve diğer oyuncular ve karakterlerle canlı oynadıkları bir rol yapma oyunundan (RPG) hoşlanan herkes muhtemelen metaverse kavramına aşinadır. Bu terim aynı zamanda gelecek yıllarda dijital olarak nasıl bağlantı kurabileceğimizi açıklamak için fütüristler tarafından da kullanılmıştır.

Meta veri deposunun gerçekte ne olduğuna dair belirlenmiş bir tanım yoktur  fakat Meta bunu şöyle tanımlar:

“Sizinle aynı fiziksel alanda olmayan diğer insanlarla oluşturabileceğiniz ve keşfedebileceğiniz bir dizi sanal alan. Arkadaşlarla takılabilecek, çalışabilecek, oynayabilecek, öğrenebilecek, alışveriş yapabilecek, yaratabilecek ve daha pek çok şey yapabileceksiniz”.

Meta ve diğer birçok teknoloji şirketi, meta veri deposu fikrini belirsiz bir kavramın ötesine ve gerçek bir şeye genişletmeye ve meta veri deposu hayata geçirmek için gerekli araçları geliştirmeye heveslidir.

2022 Borsacibaba.com Risk Açıklaması / Feragatname: Borsacibaba.com‘da yayınlanan her türlü Bitcoin analizi, kripto para analizi, Bitcoin tahmini gibi içerikler ve haberler bilgi amacı ile sağlanmaktadır. Kripto para yatırımları riskli yatırımlar olup tüm paranızı kaybetme riskiniz mevcuttur. Borsacibaba.com asla yatırım tavsiyesi veya yatırım önerisi niteliğinde bulunan içerikler yayınlamamakta olup Borsacibaba.com yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Borsacibaba.com ve sitede yer verilen makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.Borsacibaba.ComSeon1.com Kuruluşudur

YORUMLAR YAZ