• BITCOIN/TL
  473622,304
  % -2,95
 • ETHEREUM/TL
  28621
  % -10,55
 • RIPPLE/TL
  6.39
  % -4,43
 • BITCOIN CASH/TL
  2895.1,614
  % -7,64
 • LITECOIN/TL
  1011.92
  % -9,52
 • COSMOS HUB/TL
  150.76
  % -15,24
 • CARDANO/TL
  7.52
  % -11,12
 • TETHER/TL
  16.37
  % 0,09

Nafter Nedir: NFT’nin ve Blockchain’in Instagramı!

Nafter Nedir: NFT’nin ve Blockchain’in Instagramı!

Sosyal medya platformları ve kripto para birimleri hayatımızda büyük yer etmişken Nafter bu ikisini bir araya getiriyor. 

Nafter Nedir?

Nafter kendisini, “NFT dünyasının Instagram’ı” olarak tanımlanıyor ve gerçekten incelediğimizde Instagram’ın bir kopyası gibi görünüyor. Ancak Nafter’i Instagram’dan ayıran pek çok nokta var.

Nafter, kullanıcıları, içerik oluşturdukları için ödüllendiren bir sistem oluşturmuş durumda. Nafter aracılığı ile kullanıcılar, içerik oluştarabiliyor, bunları satabiliyor ya da birinin oluşturduğu içeriği satın alabiliyor. Peki, nasıl? NFT’ler aracılığı ile…

Kullanıcılar sadece akıllı telefonlarını kullanarak çektikleri fotoğrafları, oluşturdukları sanatları ya da videoları NFT’ye dönüştürerek tıpkı Instagram’da fotoğraf paylaşır gibi Nafter’de paylaşabiliyor. Dolayısıyla kullanıcılar aslında paylaşım yaparak NFT oluşturmuş ve bu NFT’leri satışa koymuş oluyor.

Daha önce NFT’lerin sadece sanatçılar ve sanat eserleri için olmadığını dile getirmiştim. Nafter de bu algıyı net bir şekilde bozuyor ve aslında NFT benimsenmesini artıracak bir oluşuma imza atıyor benim fikrime göre. Çünkü NFT’lerin alım satımı ve oluşturulma süreci her ne kadar marketplace’ler bunu kolay hale getirseler de pek çok kişi için hala oldukça zor. Ama telefonunuz ile çektiğiniz bir fotoğrafı ya da videoyu yine telefonunuz ile NFT’ye dönüştürmek ve bunu kolayca satışa sunmak NFT benimsenmesini bir adım öteye taşıyabilir.

NAFT Token Nedir?

NAFT token aslında adından da anlaşılacağı gibi Nafter projesinin yerel kripto para birimi ve kullanıcılara çeşitli avantajlar sunuyor. NAFT token ile bir NFT oluşturduktan sonra ücreti NAFT ile belirlediğinizde işlem ücreti ödemiyorsunuz. NFT staking ile kilitli ve kilitsiz pool’lar aracılığı ile pasif gelir elde edebiliyorsunuz.

Bunlara ek olarak NAFT bir yönetim token’ı olarak da kullanılabiliyor. NAFT sahipleri hangi içeriklerin öne çıkacağına karar verebiliyor ve platform ile ilgili alınacak kararlarda söz sahibi olabiliyor.

NAFT’ın bir de token ekonomisine göz atalım… Toplam NAFT arzı 1.000.000.000 adet olacak şekilde belirlenmiş ve şu anda bunların yaklaşık olarak yarısı dolaşımda. Toplam arzın %30’u platformun kendisine, %25’i likiditeye, %20’si satışlara, %15’i marketing’e ve %10’u da takıma ayrılmış durumda.

Nafter Nasıl Kullanılır?

Nafter platformu aslında kolay kullanımı ile de özellikle ilgimi çekti. Nafter’e üye olmak için tabii ki Metamask gibi bir kripto cüzdanınızın olması gerekiyor. Cüzdanımızı sisteme bağladıktan sonra tıpkı Instagram’da olduğu gibi kendimize bir profil oluşturuyoruz. Bu noktada Instagram ve Twitter hesaplarımızı da platforma bağlayabiliyoruz.

Daha sonra takipçilerimiz ile paylaşmak istediğimiz içeriğimizi seçiyoruz, sistem otomatik olarak bu içeriği NFT’ye dönüştürüyor ve biz de BNB, ETH ya da NAFT kripto para birimlerinden birinde NFT’imizin değerini belirliyoruz. Bu aşamada NFT’den kaç adet olacağını da seçebiliyoruz.

Tüm bilgileri doldurduktan sonra “Create Item” ile NFT’nizi oluşturabilir ve satışa sunabilirsiniz. Yani Nafter ile hem sosyal medyada zaman geçirebilirsiniz, hem de bu zamanı birkaç tıklama ile paraya çevirebilirsiniz.

Ekip ve Ortaklar

Daha önce de bahsettiğim gibi bir projenin ekibinin anonim olmaması, o projenin güvenilirlik açısından bir adım önce olmasını sağlıyor. Nitekim Nafter de ekibi anonim olmayan projeler arasında yer alıyor. Nafter CEO’luk koltuğunda, yüksek performanslı organizasyonlarda kapsamlı deneyime sahip Jonathan Sulay oturuyor. CTO olarak ise alanında 5 yılı aikım deneyimi olan Viet Le Van Thanh’ı görüyoruz.

Buna ek olarak Nafter, Genblock Capital, Magnus Capital, Valeran Ventures ve Atlas ile de ortaklığa varmış durumda. Ayrıca Nafter’in influencer’lar ile de anlaşması bulunuyor. Örneğin; dövüş sanatları sporcusu ve bir influencer olan Jake Paul, 2012 Survivor Sırbistan’da yer alan ve bir influencer olan Stanija Dobrojevic ve New England oyuncusu Adrian Colbert Nafter’in anlaşmalı olduğu popüler isimler arasında yer alıyor.

Nafter İle İlgili Benim Düşüncelerim

Nafter’i her ne kadar takibe alsam da henüz yeni bir proje olduğunu ve benimsenmesinin zaman alacağını kabul ediyorum. Ancak NFT’lere ilginiz varsa, nerede başlayacağınızı bilmiyorsanız ve bu dünya içinde yer almak istiyorsanız Nafter bir ilk adım olarak değerlendirilebilir. Böylece hem sosyal medya için harcamış olduğunuz zamanınızı değerlendirmiş hem NFT’lere bir adım daha yaklaşmış hem de belki para kazanmış olursunuz.

Bu noktada Nafter’e çektiklerinizi yükleyin anında para kazanmaya başlarsınız gibi bir algı oluşsun da istemem. Çünkü burası da bir sosyal medya platformu ve sonuçta NFT’leri alacak olan kişiler de takipçiler… Dolayısıyla Nafter’i hem eğlenme hem öğrenme adımı olarak da değerlendirebilirsiniz.

Son olarak platformu incelerken popüler NFT’lerin de burada satışa çıkarılmaya başladığnı gördüm. Çünkü platform, mint’lenmiş bir NFT’yi de Nafter’e aktarmanıza izin veriyor. Dolayısıyla burada takip ettiğiniz NFT’ler ile de karşılaşabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi için  Facebook Grubuna  Katılın

Daha Fazla Bilgi İçin Telegram Grubuna    Katılın

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir? 

Daha fazla Nasıl kategorisindeki içeriklerimiz için: Nasıl? 

Sermayesiz İş Fikirleri: Nasıl? 

YORUMLAR YAZ