• BITCOIN/TL
  485575,597
  % 4,01
 • ETHEREUM/TL
  33354
  % 5,56
 • RIPPLE/TL
  6.98
  % 5,62
 • BITCOIN CASH/TL
  3294.75,164
  % 7,00
 • LITECOIN/TL
  1164.09
  % 10,87
 • COSMOS HUB/TL
  183.04
  % 6,12
 • CARDANO/TL
  9.22
  % 5,93
 • TETHER/TL
  15.94
  % 2,01

Ripple (XRP) Nedir?

Ripple dendiğinde insanların ilk aklına XRP kripto para birimi gelebilir. Bununla birlikte XRP, Ripple’ın ekosisteminde belirli alanlarda kullanılması için oluşturulmuştur. Ripple’ın işi, teknolojisi ve ekosistemi XRP ile tamamen eş anlamlı değildir.

Ripple’ın Amacı Nedir?

Ripple transfer konusunda teknolojinin ilerlemesiyle, ilk zamanlar kripto paraların hızını ve kolaylığını önemli ölçüde değiştirdiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte paranın transfer hızı blok zinciri teknolojisiyle daha hızlı olmaya başladı. Örnek olarak mektuplardan e-postaya geçiş gibi düşünülebilir.

Kripto para birimleri genel olarak, para transferi alanında önemli gelişmeler sağlamıştır. XRP’de popüler olan ilk “altcoin”lerden olduğunu söyleyebiliriz. Ancak genel anlamda kripto paralar, geleneksel para sistemleriyle uyumlu çalışmazlar. Ripple’ın genel amacı ise blok zinciri teknolojisinden yararlanarak para transferlerini daha hızlı ve daha kolay şekilde gerçekleştirmek.

Ripple’ın kullandığı en popüler ürünleri XRP Ledger ve XRP “coin”dir. Ancak XRP Ledger ve XRP coin, Ripple’dan biraz bağımsız olduğunu da belirtmemiz gerekir.

Ripple’ın Tarihi

Başlarda RipplePay olarak bilinen Ripple, 2004 yılında yazılım mühendisi olan Ryan Fugger tarafından kurulan bir platform olarak tanımlanabilir. Jed McCaleb, Arthur Britto ve David Schwartz Ripple üzerinde çalışan kilit isimlerdendir. Üç mühendis, Bitcoin’in 2009’daki gerçekleşen lansmanından sonra kendi çözümlerini oluşturmak istedi. Bu yüzden bu üç mühendis, Bitcoin ağının dışına bakmayı ve kendi ağlarını oluşturmayı düşündü. Daha sonra üç mühendis 2012 yılında, Ripple (XRP) coin ve Ledger projelerini hayata geçirdi.

Eski Mt.Gox borsasının kurucusu McCaleb, 2014 yılında Ripple’dan ayrıldı. Daha sonra kendi projesi olan Stellar’ı (XML) kurdu. Stellar’da kripto para piyasasında Ripple’ın kardeşi olarak bilinir. Genelde fiyat olarak aynı şekilde hareket ederler. Chris Larsen, 2016 yılında CEO görevinden ayrıldıktan sonra, 2017 yılında Brad Garlinghouse Ripple’ın CEO’su oldu.

Ripple ve SEC

Aralık 2020’de, Ripple ile ilgili regülasyon açısından bazı belirsizlikler ortaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yapılan bir şikayete göre Ripple, ABD’deki yatırımcılarına 1,3 milyar doları aşan kayıt dışı bir satış gerçekleştirdi.

Kripto para endüstrisi, geleneksel finansla karşılaştırıldığında yeni ve devletler tarafından tam olarak düzenleme yapılmadığı için uyumlu olmayan bir çok şey var. Kripto para varlıklarının regülasyon konusu, yıllar içinde artan popülerliği ve piyasaya giren paranın artmasıyla beraber bir tartışma konusu olarak ortaya çıktı. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), diğer dijital varlıklar için sınıflandırma kesin olarak bir şey demese de Bitcoin ve Ethereum’un (ETH) emtia olarak kabul ettiğini dile getirdi.

SEC’e yapılan şikayetten sonra komisyon, XRP’nin SEC’in yetki alanına girecek bir menkul kıymet olduğunu iddia etti. Ripple, SEC’in eyleminin XRP’nin oluşturulmasından çok uzun bir süre sonra geldiğini ve diğer ABD devlet kurumlarının XRP’ye menkul kıymetten farklı bir sınıflandırma verdiğini savundu.

Ripple’ın İlgilendiği İş Alanları Nelerdir?

Bankalar, uluslararası para transferlerini gerçekleştirmek için Dünya Bankalar Arası Finansal İletişim Topluluğu (SWIFT) sistemini kullanır. SWIFT işlemi ulusal olarak tercih edilen bir transfer şekli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kripto paralaradan sonra yeni transfer teknolojileri geliştirildi. Bu yüzden de SWIFT sisteminin yeni sistemlere göre yavaş ve yüksek maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Ripple, bu soruna çözüm olmak için geliştirildiğini söyleyebiliriz. SWIFT’e ve diğer geleneksel para transfer sistemlerine göre Ripple daha ucuz, daha güvenli, daha hızlı ve daha şeffaf olduğunu söyleyebiliriz.

Ripple, “Internet of Value” veya IoV olarak adlandırdığı bir kavramı hayata geçirmeye çalışıyor. Bu kavramdan kısaca bahsedecek olursak IoV, veri aktarımını kolay, ucuz ve güvenilir bir şekilde aktarıldığı bir kavramdır. Blok zinciri teknolojisi, değer aktarım altyapısına erişimi kolaylaştırarak bu vizyonu desteklemektedir. Bu anlatıya göre Ripple, insanların para ve bilgiyi aynı hızda aktarabilmesi gerektiğine inanıyor. Örneğin, mesaj göndermeye benzer hızlarda para gönderebildiğinizi düşünün.

Ripple, tarihsel olarak hantal ve parçalı olduğu kanıtlanmış olan ödemeler dünyasını ilerletmeye odaklanmış bir şirkettir. Şirketin kendi markası altında birden fazla çözümü olduğunu da söyleyebiliriz. Örnek verecek olursak; RippleNet, XRP Ledger, XRP coin ve RippleX.

RippleNet Nedir?

Kısaca özetleyecek olursak RippleNet, finansal kurumların veya bankaların geçmişte birlikte çalıştığı parçalanmış geleneksel ekosistemlerin aksine, birleşik bir sistem aracılığıyla daha fazla şeffaflık ve daha az maliyetle parayı daha hızlı transfer etmek için kullanabilecekleri küresel bir ağdır. RippleNet, yalnızca bir API kullanarak işlemlerini gerçekleştirebilir. Ripple, daha önce xRapid, xCurrent ve xVia adlı ürünlere de sahipti. Ancak şirket bu çözümleri 2019’da RippleNet’i oluşturmak için birleştirdi.

XRP Ledger, XRP üzerinde çalışan açık kaynaklı bir blok zinciridir. XRP, XRP Ledger’in yerel varlığıdır. XRP Ledger ve XRP, Ripple şirketinden bağımsız olarak çalışır, ancak Ripple her ikisini de çeşitli çözümler için kullanır. XRPL olarak da kısaltılan XRP Ledger, tarafların Ethereum blok zincirine benzer şekilde çözümler oluşturabileceği bir blok zinciri görevi görür. ABD doları değerinde dalgalanan XRP aynı zamanda kripto para borsalarında işlem gören bir varlıktır. XRP, Ripple’ın çözüm ekosisteminde çeşitli yerlerde kullanılmaktadır.

RippleX, ilgili tarafların çeşitli para aktarımı durumları için kullanabilecekleri blok zinciri tabanlı çözümler sunan bir platformdur. Platform, kendi çözümlerini sıfırdan oluşturan ilgili tarafların aksine, blok zinciri tabanlı çözümlerden yararlanmak için daha kolay bir yöntem olarak hizmet ediyor gibi görünüyor. RippleX, XRP Ledger’ı kullanır ve genel uyumluluk açısından basitliği hedefler. RippleX altında Interledger ve PayString adı altında iki protokol daha bulunmaktadır. Interledger, birden fazla farklı sistem söz konusu olduğunda ödeme uyumluluğuna yardımcı olur. PayString ise ödeme adreslerini basitleştirmek için çalışır.

XRP Ledger Nasıl Çalışır?

XRP Ledger (XRPL), Bitcoin blok zincirinde görüldüğü gibi PoW algoritması veya Ethereum 2.0 blok zincirinde olduğu gibi PoS algoritması kullanmaz. Bunun yerine XRP Ledger, hesap bakiyelerini doğrulamak ve işlemleri gerçekleştirmek için XRP Ledger Consensus Protocol adlı kendine özel bir algoritma kullanır.

XRP Ledger, bağımsız katılımcılar tarafından korunur. Her işlemin başarılı olması için bağımsız doğrulayıcılar arasında bir anlaşma olması gerekir. PoW blok zincirleri, her biri belirli bilgileri içeren zincirde bloklar üretirken, XRPL “ledgers” (defterler) üretir.

Her defter, onu zincirdeki eski deftere bağlayan veriler, hesap toplamları ve daha fazlası gibi bilgileri tutar. XRP kendi algoritmasından dolayı blok olarak değil ledger (defter) olarak kendi zincirini oluşturur. İşlemler ve ağ değişiklikleri, belirli sayıda doğrulayıcıdan anlaşma sağladıktan sonra gerçekleşir.

XRP Defterinin her bir bloğu (defteri) onaylaması ve işlemleri tamamlaması üç ila beş saniye sürer. Bu, Bitcoin’in 10 dakikalık blok süresinden nispeten daha hızlıdır.

Ripple (XRP) Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Ripple (XRP) Coin, halihazırda birçok borsada işlem gören bir coin olarak tanımlanabilir. BinanceHuobi, OKEx, FTX, Bitfinex, Gate.io, BTCTurk ve Paribu gibi borsalardan alınabilen XRP, neredeyse tüm kripto para borsalarında bulunuyor.

Ripple (XRP) Coin Yorum ve Grafik

2017 yılında 3$’ları gören XRP, şu anda (29/09/2021) 0,95$ seviyelerinden işlem görüyor. 56 milyara yakın “coin”i dolaşımda olan XRP’nin, maksimum arzı ise 100,000,000,000

Bununla birlikte MarketCap sıralamasına göre 6’ıncı sırada bulunan XRP, 45 Milyar $’a yakın piyasa değerine sahiptir.

Ripple’ın Avantajları ve Dezavantajları

Ripple’ı bir birey veya bir ticari kuruluş olarak kullanmaya karar vermeden önce dikkate alınması gereken olumlu ve olumsuz noktalar vardır.

Ripple’ın Avantajları

Ripple, sorunları çözmeyi ve fırsatlar yaratmayı amaçlar. Normalde ödeme türüne ve ilgili bölgelere bağlı olarak, insanlar sınır ötesi ödemeler için günlerce beklemek zorundadır. Ripple ile transfer işlemlerini gerçekleştirmek sadece saniyelerinizi alır.

Ripple’ın çözümleri, maliyetleri düşürmenin yanı sıra hız ve verimliliği artırmaya yardımcı olmaya çalışır. RippleNet ayrıca çok sayıda ilgili oyuncuya sahiptir. Büyüyen ağ olgusuna göre, Ripple’ın çözümüne geleneksel sektörden ne kadar çok şirket katılırsa, Ripple’ın gelecekte yapacağı etki o kadar büyük olacaktır.

Ripple’ın Dezavantajları

Ripple, kalabalık bir finansal teknoloji alanında ve kendisini pazarın lideri olan SWIFT’e bir alternatif olmak istiyor. Geleneksel dünyadaki oturan düzeni değiştirmek de zor veya zaman alıcı olabilir. Nihayetinde şirketler ve uluslar tarafından kabul görürse bu geçiş sağlanabilir.

SWIFT’in yanı sıra, Ripple’ın kripto para alanında Stellar gibi rakipleri var. Ripple ilk hamle avantajına sahip olsa da, ürünleri ve ağ büyümesiyle önde olması gerekiyor. Bunun dışında Ripple ilk çıkan “altcoin”lerden birisidir. Ripple’a rakip veya Ripple’dan daha hızlı transferler yapan blok zincirleri de mevcut.

Kripto para sektörü, geleneksel finans dünyasına kıyasla yeni bir sektör olduğu için düzenleme belirsizliğini koruyor. Kripto para alanı basitçe mevcut geleneksel yasa ve yönergelerin kapsamına mı girmeli, yoksa düzenleyici makamlar bu yeni yenilik dalgasına daha iyi uyan farklı yasalar mı oluşturmalı? SEC’in Ripple’a karşı eylemi, bu tür düzenleyici konulara bir örnektir. Ripple’ın herhangi bir kapasitede XRP kullanan eski sistemleri değiştirmesi için öncelikle düzenleyici makamlardan XRP’nin ne tür varlık sınıflandırmasına girdiği konusunda daha net bir karar alması gerekir.

YORUMLAR YAZ