• BITCOIN/TL
  463079,158
  % -2,79
 • ETHEREUM/TL
  31027
  % -2,05
 • RIPPLE/TL
  6.52
  % -1,71
 • BITCOIN CASH/TL
  3023.7,290
  % -1,64
 • LITECOIN/TL
  1088.36
  % -3,35
 • COSMOS HUB/TL
  178.89
  % 5,76
 • CARDANO/TL
  8.11
  % -3,26
 • TETHER/TL
  15.92
  % 0,34

SuperRare Nedir?

2017 yılında John Crain, Charles Crain ve Johnathan Perkins tarafından kurulan SuperRare, sanatçıların, sanat eserinin kendisi kadar benzersiz bir token ile eşleştirilmiş sanat eserleri yarattığı bir platformdur. 

Ethereum blok zincirini kullanarak oluşturulmuş bu platformda, bir sanat eserinin tüm tarihi ve kökeni, hiç kimsenin kontrol edemediği ve kimsenin erişemediği dağıtılmış bir defterde izlenebilir.

SuperRare platformunda, sanatçılar bir sanat eseri yaratır ve onu tokenize eder, yani sanatı bir token ile birleştirir. Bu sadece herhangi bir simge değil, yeni dijital sanat sonsuza kadar bir Non-Fungible Token (NFT) ile bağlantılı hale gelir. Bu özel Ethereum token türü, sanat eserinin kendisi kadar benzersiz olma özelliğine sahiptir. 

NFT SuperRare’de olduğunda, uzun vadeli bir yatırım olarak satın alınabilir, satılabilir ve hatta HODL edilebilir. Sanatçılar, eserlerini açık artırma tarzı bir teklif verme sürecine koyabilir veya belirli bir fiyata satabilir. NFT bir alıcıya satıldıktan sonra, çeşitli NFT işlem platformlarında herhangi bir fiyata yeniden satılabilir.

SuperRare, dijital sanatseverlerin bağlantı kurup bir şeyler toplayabilecekleri ve sosyal toplama adını verdikleri bir platformdur. SuperRare’in arkasındaki fikir, koleksiyonculuğun doğası gereği sosyal olduğu inancıdır, bu nedenle koleksiyonerler ve sanatçılar ortak tutkuları etrafında kolayca etkileşime girebilirler. Platformda, kullanıcılar en iyi koleksiyonerlerin ve trend sanatçıların kim olduğunu, kaç parça satın aldıklarını veya yarattıklarını ve ne kadar ETH harcadıklarını veya biriktirdiklerini görebilirler. 

SuperRare akıllı sözleşme sistemi, sadece izleme ve kimlik doğrulamanın ötesinde, sanatın orijinal yaratıcısının yeniden satış fiyatlarından bir telif hakkı gibi bir ücret toplamasına izin verir. Bir NFT’nin yeniden satıldığı her sefer, içerik oluşturucu bir ücret kazanır. Sanatçılar tarafından akıllı sözleşme kodunun bir işlevi olarak ücretler toplandığından, sanatçılara, mülklerinden çıktıktan uzun süre sonra bile yarattıkları için otomatik bir telif hakkı garantisi verir.

Yeni bir sanat eserinin ilk satışı için, orijinal yaratıcı komisyonun %85’ini, galeri ise %15’ini alır. Bundan sonraki herhangi bir satış için, içerik oluşturucular %3 komisyon alır. Bugüne kadar, SuperRare’de sanatçılar tarafından toplanan 500.000 $ ‘ın üzerinde ücretlerle 5.000’den fazla sanat eseri yaratıldı.

Herkes, SuperRare tarafından kullanılan NFT’ler gibi Ethereum token’larını satın alıp elinde tutabilse de, platformda yalnızca davet edilen sanatçılar sanat eserleri oluşturabilir. Ağa bir sanatçı olarak katılmak üzere başvurmak için, SuperRare için oluşturulan tüm sanat eserlerinin orijinal olması, sizin tarafınızdan yaratılması, dijital olması ve internette başka hiçbir yerde tokenize edilmemesi şartıyla bir başvuru formu doldurmanız gerekir. 

Tüm SuperRare işlemleri Ethereum kullanılarak yapılmalıdır. Ayrıca SuperRare platformunda etkileşim kurmak için kullanıcıların MetaMask kullanarak bağlanması gereklidir. 

YORUMLAR YAZ