• BITCOIN/TL
  474355,473
  % -2,76
 • ETHEREUM/TL
  28681
  % -10,30
 • RIPPLE/TL
  6.4
  % -4,05
 • BITCOIN CASH/TL
  2900.17,490
  % -7,34
 • LITECOIN/TL
  1014.33
  % -9,18
 • COSMOS HUB/TL
  151.02
  % -14,97
 • CARDANO/TL
  7.56
  % -10,62
 • TETHER/TL
  16.38
  % 0,13

YAPAY ZEKA ZİRVESİ’NDE ‘NFT’ ELE ALINDI

YAPAY ZEKA ZİRVESİ’NDE ‘NFT’ ELE ALINDI!

Yapay zekaya ilişkin kamu, özel sektör, akademi ve girişimcilik dünyasında farkındalık oluşturmak üzere planlanan “1. Yapay Zeka Zirvesi” etkinliği çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ağustos 2021’de açıklanan Türkiye Yapay Zeka Stratejileri’ni desteklemek amacıyla düzenlenen zirvede “Kültür ve Sanatta Teknoloji Etkisi: NFT” konusu ele alındı.

Habertürk TV Kültür Sanat Direktörü, gazeteci Aysun Öz’ün yönetimini üstlendiği panelin açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, kültür endüstrisinin içeriğinden ve öneminden bahsederek, bu sektörün ekonomiye doğrudan etki ettiğini söyledi.

Yavuz, kültür endüstrisinin birçok ülkede ekonominin itici gücünü oluşturmaya başladığına işaret ederek, “Kültür endüstrileri küresel ekonominin dünyada gayrisafi hasıla olarak yüzde 3,1’ini oluşturuyor. Bizde de gayrisafi milli hasıla içerisinde kültür endüstrilerinin payı yüzde 2,88 ve bu son 10 yıl içerisinde düzenli olarak bir artış elde ediyor.” dedi.

Kültür endüstrilerinin Türkiye’deki diğer birçok sektöre göre daha fazla istihdam sağladığını belirten Yavuz, “Son 10 yılda istihdam oluşturan sektörlerimizde kültür başlığı altında yazılım, bilgisayar oyunları, veri tabanı, kitap, yazılı basın, reklamcılık, radyo ve televizyon yayıncılığı yer alıyor.” açıklamasını yaptı.

Yavuz, yapay zekanın da yakın gelecekte ekonominin tüm alanlarını, özellikle de kültür endüstrisini derinden etkileyeceğine dikkati çekerek, “Son dönemde biliyorsunuz dijital sergiler, dijital sanat etkinlikleriyle sıkça karşılaşıyoruz. Neredeyse her sergide mutlaka bir dijital eser, enstalasyon görüyoruz. Sadece dijital eserlerden oluşan sergilerle de karşılaşmaya başladık. Bu gibi çalışmalara galeriler, festivaller eskisinden çok daha fazla ilgi gösteriyor. Burada çok büyük bir potansiyel var ve bu potansiyelin farkında olmamız lazım. Kendi sistemlerimize entegre olmamız lazım.” değerlendirmesini yaptı.

Dijital sanat alanında telif konusunun özel bir başlık olması gerektiğinin altını çizen Özgül Özkan Yavuz, şunları kaydetti:

“Teknoloji kullanımı çok hızla yaygınlaşıyor. Pandemi de bu durumu hızlandırdı. İnsanların özellikle çocukların, gençlerin internet tabanlı uygulamalara adaptasyonu birden inanılmaz bir seviyeye geldi. Biz de Bakanlık olarak pandemi döneminde daha önce kullanmadığımız teknolojik imkanları hızlı bir şekilde kullanmaya ve adapte olmaya başladık. ‘sanalmuze.gov.tr’yi kurduk ve burada 20’ye yakın müzemiz dijital ortamda gezilebiliyor. Ayrıca ‘Sanat Cepte’ uygulaması ile sanat etkinlikleri yaptık. Bunlarla belki de 10 yılda alacağımız mesafeyi son 2 yılda almak durumunda kaldık. Bu durumu pozitif anlamda kullanmaya devam etmemiz gerekiyor.”

2022 Borsacibaba.com Risk Açıklaması / Feragatname: Borsacibaba.com‘da yayınlanan her türlü Bitcoin analizi, kripto para analizi, Bitcoin tahmini gibi içerikler ve haberler bilgi amacı ile sağlanmaktadır. Kripto para yatırımları riskli yatırımlar olup tüm paranızı kaybetme riskiniz mevcuttur. Borsacibaba.com asla yatırım tavsiyesi veya yatırım önerisi niteliğinde bulunan içerikler yayınlamamakta olup Borsacibaba.com yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Borsacibaba.com ve sitede yer verilen makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.Borsacibaba.Com Seon1.com Kuruluşudur

YORUMLAR YAZ